diyafram.gen.tr https://www.diyafram.gen.tr Diyafram, Özellikleri ve Kullanımı tr-TR hourly 1 Copyright 2020, diyafram.gen.tr Wed, 16 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Diyaframdan Nefes Alma https://www.diyafram.gen.tr/diyaframdan-nefes-alma.html Mon, 26 Nov 2018 17:52:31 +0000 Diyaframdan nefes alma, insanların doğduğunda aldığı, sonradan böyle nefes almayı bıraktığı en doğru nefes alma şeklidir. Bu şekildeki nefes alma, midenin üstündeki diyafram kasının alta doğru esnemesi sonucunda açılan bo Diyaframdan nefes alma, insanların doğduğunda aldığı, sonradan böyle nefes almayı bıraktığı en doğru nefes alma şeklidir. Bu şekildeki nefes alma, midenin üstündeki diyafram kasının alta doğru esnemesi sonucunda açılan boşluğa ciğerlerinin tamamen kullanıldığı bir nefes alma şeklidir. Bu sırada diyaframla beraber orta ve üst solunum hep birlikte hareket eder. Diyafram karın ve göğüs boşluğunu ayıran kas kütlesidir. Burada birikmiş nefesin ritmik olarak dışarı verilmesi diyafram nefesi olarak tanımlanır.  Diyaframdan nefes alma, burundan alınan nefesin akciğerlerin alt kısmına kadar ulaşmasını sağlar. Akciğerin altını tamamen saran diyafram kası, akciğerlerin nefes almasını ve vermesini sağlar. Bu şekilde nefes alındığında, nefes akciğerlerin altına kadar ulaşır ve kasta meydana gelen baskı sonucunda karın, sırt ve bel kaslarında genişleme olur.

Diyafram kası insanın solunum kapasitesinin tam kullanılmasına yardımcı olur. Fakat insanların çoğu diyaframını nefes alırken kullanmaz. Genellikle ikincil kaslar olan çene, boyun ve sırt kasları kullanılır. Ancak bu şekilde tam nefes alınması mümkün değildir. Bu kaslar kullanıldığında, sırt ve polar pleksus bölgeleri gerilir. Bu şekildeki kısıtlı nefes alma göğüs nefesi olarak tanımlanır. Yaşam tarzı, günlük stresler insanların göğüs nefesi almasına neden olur. Halbuki her insan doğduğunda diyaframdan nefes almaktadır. Ancak bu zaman içinde çeşitli sebeplerle göğüsten nefes almaya dönüşür.

Göğüs nefesi alındığında, göğüste genişleme olur. Ancak akciğerlerin üst kısmına hava alınabilir. Diyafram bölgesi de genellikle sabit ve gergin şekilde olur. Bu durum stres ve endişe gibi duyguları açığa çıkaran bir engeldir. Bu alanda yapılan klinik testler sonucunda diyaframdan nefes almanın yüksek tansiyon, kronik endişe, kalp rahatsızlıkları çok sayıda zihinsel ve fiziksel rahatsızlığın tedavi edilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle diyafram kasının çalıştırılması yani diyaframdan nefesi alma oldukça önemlidir.

Diyaframdan nefes alma nasıl olur

Karın ve göğüs boşluğunu ayıran diyafram fibröz kas dokusu tabakasından oluşur. Kalp ve akciğerleri içine alan kaburgalar kafesin üstünü meydana getirirken, kafesin tabanını diyafram oluşturur. Diyafram kas lifleri önden alt alta kaburgaya tutunmuş kubbe görünümü verir. Diyaframdan nefes alma sırasında kas lifleri kasılır ya da sıkılaşır. Bu kubbe şekli de düzleşir. Bu şekilde kubbenin üstü karın boşluğuna çekilir ve karın kabarır. Diyaframın karna çekilmesi anında karın boşluğu da küçülür. Bu halde karın duvarı pasif şekilde dışa hareket eder. Nefes verme sırasında dışarı soluma diyafram ve bunu destekleyen kasları gevşetir. Bu şekilde hava serbest bırakıldığında, içeride olan hava basıncı  da azalır. Yani nefes verme gevşetmekle gerçekleşir.

Diyaframdan nefes alıyor musunuz

Bunu yapacağınız bir egzersizle kolayca öğrenebilirsiniz. Sırt üstü yatarak, bacaklarınızı ayak parmaklarınız dışa bakacak şekilde rahat bir pozisyonda uzatın. Kollarınızı da avuç içleri dışa bakacak şekilde ve parmaklar serbest olarak yana doğru uzatın. Gözlerinizi hafif kapatarak, bir elinizi göğsün üzerine, diğerini diyaframa koyun. Her zaman aldığınız nefesi alırken, elinizin kalkıp inişine dikkatlice bakın. Nefes alırken karnınız dışa, verirken de içe doğru hareket ediyorsa, diyaframdan nefes alma doğru şekilde yapılıyor demektir. Fakat diyaframın tam kapasiteyle kullanılması da önemlidir. Diyafram kasını destekleyen her iki kasın çalışması gerekir. Bunu başarmanız için diyafram nefesi egzersizlerine çalışabilirsiniz.
]]>
Diyafram Eğitimi https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-egitimi.html Tue, 27 Nov 2018 09:25:23 +0000 Diyafram eğitimi, nefes almadan yaşamamız mümkün değildir. Nefesimiz ne kadar kontrol altındadır. Dikkat edilmesi gerekir, o ne kadar kontrolümüzdeyse hayatımız da o kadar kontrolümüz altında olur. Teknolojinin hızlandığı y Diyafram eğitimi, nefes almadan yaşamamız mümkün değildir. Nefesimiz ne kadar kontrol altındadır. Dikkat edilmesi gerekir, o ne kadar kontrolümüzdeyse hayatımız da o kadar kontrolümüz altında olur. Teknolojinin hızlandığı yaşamımızda maddeye kapılarak kaybolan, tükenen ömrümüz, her gün hızlanan, artan huzursuzluklar, mutsuzluklar ve hayatımızı giderek anlamsız hale getiriyor. Oysa bütün bunları ne kadar kontrol altına alabileceğinizi biliyor musunuz Doğru şekilde nefes almak bedenimizin sağlıklı kalması ve ihtiyaç  duyduğu oksijenin alınması, toksin ve atıkların vücuttan atılması açısından önem taşır. Yeterli seviyede oksijen iç organların, hormon salgılayan bezlerin, sinir sisteminin ve dahası beynin çalışması için şarttır. Beynimiz diğer organlardan daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Yeterince oksijen almadığından zihinde, negatif düşünce depresyon, bulanıklık, görme ve işitme bozuklukları başlar ve buda yaşlanmanın en bariz sebebi hücrelerin yeteri düzeyde oksijen almamasıdır. 

Düzgün Alınan Nefesin Önemi

Düzgün ve yeterli nefes almayanlar kendilerini her zaman yorgun ve sinirli hissediyorlar. Uyku düzenlerinde sorun yaşıyorlar. Aynı istikamette kaldıkları için bağışıklık sistemleri zayıflıyor. Kan dolaşımının yavaş ve dengesiz olması, canlı olmamasına ve yorgun bitkin ve geç kalma gibi durumları doğuruyor. Bununu temel nedeni nefeslerde saklıdır. Doğru şekilde alınacak nefes organlarda beslenmelerini sağlayacak ve hücrelerin verimliliğini arttıracağına kaçınılmaz bir durumdur. Doğru nefes almak ömrümüzü uzatacağı gibi bize son derece sağlıklı cilt de kazandırıyor. Bu nefesleri doğru alanlar karbondioksitli ortamlarda ya da stres ve heyecan sırasında dengesiz tepkiler veriyor. Çünkü kırmızı kanın hücreleri oksijeni organlarımıza daha yüksek seviyede taşıyor. Bir çoğumuz hep ağızdan nefes alıp veriyoruz. Bu bize anatomik rahatsızlık sağlayan son derece yanlış bir davranış. Oysa bunun tam tersidir. Eski kayıtlarda rahat ve kendini kasmadan duran, kanını dışarı doğru genişleten göğsünü de ful nefesle dolduran tam nefes tekniğini uygulamıştır. Yani diyaframı da kullanarak nefes almak gerekir. Yaşamımızda bu yanlış, diyaframların zayıflayarak potansiyeli kaybetmesine neden olur. Ortalama bir yetişkin insan dakikada ortalama olarak 14 kez nefes alıp veriyor. Bu 24 saatte 20 bin 160 kere nefes alıp verdiğini anlamına geliyor. Yani günde 20 bin kere yaptığımız bir hatanın bizde ne gibi sonuçlara yol açtığı anlamamak mümkün değildir. 

Diyafram eğitiminin doğru yapabilmek için 3 ana kısma dikkat etmeliyiz
 • Üst solunum: Herkesin kullandığı ciğer kapasitesinini kullanabildiği nefes alış şeklidir. Ciğerlerdeki havanın %10'u sirküle edilir. Yetersiz ve sığ bir nefes alıştırır. Endişe, yarış, korku, heyecan, rekabet içindeyken yoğun şekilde ve mecburen alınır. 
 • Orta solunum: Mide kasları ve kaburgalar arasında kalan ciğerlerin orta bölümünü kapsayan nefes alış şeklidir. Orta ve üst solunum beraber hareket etmektedir. Ciğerlerdeki havanın %30'u sirküle edilir. Eğitim almış şarkıcıların ve konuşmacıların kullandığı nispeten yüksek kapasiteli bir nefes alış şeklidir. 
 • Diyafram solunumu: Miden üzerini kuşatan diyafram kasının alta doğru esnemesiyle açılan boşluğa ciğerlerin alt tarafları genişleme imkanı bulduğu ve ciğerlerin tamamı kullanıma sokulduğu bir nefes alma şeklidir. Ciğerlerdeki havanın yaklaşık %50'si sirküle edilir. Diyaframla birlikte, üst ve orta solunum beraber hareket eder. Koşulsuz sevgiyi, genişlemeyi, sevgi ve birlik duygusunu beraberinde getirir. 
]]>
Diyaframdan Konuşma https://www.diyafram.gen.tr/diyaframdan-konusma.html Wed, 28 Nov 2018 00:22:04 +0000 Diyaframdan Konuşma, Yaşam boyunca beş katlı bir bina büyüklüğünde havayı kullanıyoruz. Fakat bu durumu pek fazla önemsemiyoruz. Öyle ki burnunuzu sıkıp ağzınız kapatılınca nefesin ne denli önemli olduğunu anlıyoru Diyaframdan Konuşma, Yaşam boyunca beş katlı bir bina büyüklüğünde havayı kullanıyoruz. Fakat bu durumu pek fazla önemsemiyoruz. Öyle ki burnunuzu sıkıp ağzınız kapatılınca nefesin ne denli önemli olduğunu anlıyoruz. Eskiden insanlar insan ömrünün aldığı nefes sayısı kadar olduğunu düşünürlerdi. Aslında bunun nedeni diyaframdan konuşmaları idi. Osmanlı döneminde hattatların uzun ömürlü olduğu tespit edilmiştir. Hattatlar hat çizgisini çizerken ellerinin titrememesi veya yalpa yapmaması için nefeslerini tutarlardı. Düzenli diyafram nefesi ise uzun ömürlü olmasına neden olabilir. Ses sanatçıları diyaframdan konuşurlar. Böyle olmasaydı şarkı söylemeye nefesleri yetmezdi. 

Diyafram nedir

Mide üstünde ve akciğerler arasında kalan ince kas dokusuna verilen isimdir. Bu kas dokusu istemli olarak çalışır, yani biz istersek çalışır. Diyaframdan konuşmak istediğimizde bu kas dokusuna hükmederiz. Eğer nefes alacaksak diyafram kası karın boşluğuna bası yaparak akciğerlerin alt kısmının genişlemesini sağlar. Bu durumda akciğerlerin alt tarafı hava ile dolar, bu hava söz olup ağızdan çıkmak üzere nefes borusu aracılığı ile ağızdan çıkar. Diyfaram kasları çalıştığında orta ve üst solunum kasları da harekete geçerek yüzde otuz oranında normalden fazla hava tutulur, bununla birlikte diyafram yönünde hareket ile ise yüzde elli olmak üzere toplam yüzde seksen oranından normal nefes alıştan fazla nefes alınır.

Sağlıklı yaşam için yapılan spor aşamasında alınan nefes diyafram nefesi değildir. Nefesinizi kontrol ettiğiniz ölçüde hayatınızı kontrol edersiniz. Geçmiş dönemlerden beri insanlar nasıl rahatlarlar ise o şekilde nefes almaları gerektiğini düşünmüşlerdir. Bu nefes kontrolü tekniklerini ise bir sisteme bağlamışlar. Bu sistemler yoga, meditasyon gibi sistemlerdir. Bu uygulamalar aşamasında yapılan işlem diyaframdan konuşma veya nefes almadır.  

Diyaframdan konuşmayı neden tercih ederiz,

Özellikle şarkıcılar olmak üzere, profesyonel konuşmacıların tercihi olan diyaframdan konuşma, noktasız uzun cümleler kurmak için kullanılır. Bununla birlikte şarkıcılar, şarkı sözlerini uzatabilmek ve akciğerlere daha fazla hava doldurabilmek için diyaframı kullanırlar. Diyaframı iyi kullanan şarkıcılar ise akciğere şekil vererek diyaframın basıncı ile sözlerin ağızdan çıkmasını sağlamaktadırlar. Bu durumda ses tonu daha keskin ve güçlü olabilmektedir. 

Diyaframdan konuşmak kanda bulunan oksijen miktarını artırmaktadır, yapılan araştırmalara diyaframdan konuşurken harcadığımız enerji normal nefes alış verişten daha az enerji harcanmasına neden olmaktadır. İnsanların yorgunluk anında ve bir asabiyet anında derin bir nefes alarak rahatlamaları ve enerji toplamalarının nedeni budur.

Diyaframdan nasıl konuşuruz

Konuşurken hızlı nefes almalı, gerilmeden, gürültü yapmadan nefes almalıyız. Bu durumda akciğerlerin alt kısmının şiştiğini göreceksiniz. Ayrıca burundan nefes alıp ağızdan vermek gerekir. Nefes alış bir saniye sürmeli, dört saniye tutmalı, iki saniye de konuşarak geri verilmelidir. Ciğerlere havayı mümkün olduğunca fazla doldurmalı, mümkün olduğunca içimizde tutmalıyız. Ciğerlerde fazla oksijen ilk önceleri baş dönmesi yapabilir. Bu durumun bir süre sonra düzelecektir. Burada amaç ciğerlerin büyütülmesidir. İdeal diyafram konuşması kısa sürede meydana gelmez, sabırlı olmak gerekir.  

Ciğerlerdeki havayı gırtlağı sıkarak tutarsanız boğazınız yorulduğunu, sesinizin çatalladığı ve konuşurken sesinizin yorgun olduğunu gözlersiniz. Aldığınız havanın uzun süre kullanılması diyafram konuşmasında esastır. 
]]>
Diyafram Gebelikten Korunma https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-gebelikten-korunma.html Wed, 28 Nov 2018 07:31:25 +0000 Diyafram gebelikten korunma, Diyafram, İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir maddedir. Erkek tohum hücrelerinin  yani spermin vajinal den rahme geçmesini engeller. Doğru kullanıldığında etkisi olduk Diyafram gebelikten korunma, Diyafram, İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir maddedir. Erkek tohum hücrelerinin  yani spermin vajinal den rahme geçmesini engeller. Doğru kullanıldığında etkisi oldukça fazladır. Özellikle hanımlar arasında yaygın olan aynı zamanda etkili bir sonuç veren hamile olunmasını engelleyen bir yöntemdir. istenmeyen zamandaki gebeliği azaltmak için diyafram yöntemini uygulayabilirsiniz.

Diyafram gebelikten korunma uygulaması: Diyafram vagina ya yerleştirildiğinde, bir daire şeklini almaktadır ve serviksin ‘girişini’ kapatacak şekilde  yerleştirerek uygulanır. Servikal açıklığa uygulanan  jel ya da krem ile birlikte kullanarak gebeliğin oluşmama riskini azaltmış olursunuz spermisit madde ise diyafram tarafından fiziksel olarak engel olunamayan spermleri öldürmeye yardımcı olur. Servikal başlık biçim olarak diyaframa  şeklindedir sadece ondan biraz daha sivridir. Serviksin girişi ‘kapatıldığı’ için, gebeliği engeller. Her zaman birlikte kullanılması gerekenler ise, spermisid jeldir. Bu jel ise spermi öldürür,  ve hareket etmesini engeller. Serviksiniz için uygun boyutta olup olmadığını anlamak için ilk kez kullanacağınız da doktor veya hemşire den yardım almanız da fayda var.Diyaframı ilişkiden en az altı saat önce yerleştirilmeli ve ilişki bitiminin en erken 6 saat en geç 24 saat içinde çıkartılmalıdır. Diyafram%85 gibi yüksek koruma özelliği vardır.

Cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferinde kullanılması etkili olması için bir faktördür.Diyafram ilişki sırasında yerinden çıkabilir, oynayabilir yerine tekrar yerleştirmesi ilk başta karmaşık gelebilir, bu yüzden her cinsel ilişkiden önce spermisidin yenilenip kontrol edilmesi gerekmektedir, ilişkide bulaşabilecek hastalıklara karşı koruyucu özelliği yoktur. Bazı kadınlar diyaframa ve jele karşı alerjik olabilir. Bu nedenden dolayı çok tercih edilen bir yöntem aracı değildir.

Olumlu Yönleri:
 • Kadın kendi başına yerleştirebilir
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını az da olsa engeller
 • Erkek sperm hücrelerini Öldüren jel ve fitil ile birlikte kullanıldığında, hem gebeliği engeller hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşmasını engelleme oranını arttırır.
Olumsuz Yönleri:
 • Gebeliği önleyici diğer yöntemler kadar etkili değildir.
 • Cinsel ilişki sırasında oynayabileceği için ilişkiyi sıkıntıya sokabilir.
 • Gebeliği engelleyebilmesi için ilişki den en az 6 saat rahim ağzında kalması gerekmektedir.
 • Kadının kilo alması yada hızlı kilo vermesi, rahimden falan ameliyat olması gibi durumlarda mutlaka tekrar ölçüsü alınıp yeni diyafram yapılması gereklidir.
 • Ülkemiz de çok bulunmayabilir pahalı da olmaktadır
Kullanılmaması Gereken Durumlar
 • Rahmi geriye dönük olanlarda,
 • Mesanesi ve rahmi aşağı sarkmış  kişilerde,
 • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren  kişilerde uygun değildir.
 • Erkekte ve kadında nadiren de olsa alerji yapabilir. Alerji yanma, kızarıklık, kaşınma gibi belirtiler olarak ortaya çıkar.
 • Diyafram gebelikten korunma aslında sağlık açısından çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Fakat kullanılması ilk başta biraz zahmet alsa da kadın ve erkeğe rahatlık sağlayabilir. Kullandıktan sonra yıkanmalı ki enfeksiyon riskini azaltmış olunmaktadır.
]]>
Diyafram Yırtığı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-yirtigi.html Wed, 28 Nov 2018 18:46:21 +0000 Diyafram Yırtığı, Diyafram, göğüs boşluğu ile, karın boşluğunu birbirinden ayıran adaleye verilen addır. Bu adalede bir darbeye maruz kaldığında yırtılma meydana gelebilir. Bir trafik kazası, veya yüksekten düşme gibi n Diyafram Yırtığı, Diyafram, göğüs boşluğu ile, karın boşluğunu birbirinden ayıran adaleye verilen addır. Bu adalede bir darbeye maruz kaldığında yırtılma meydana gelebilir. Bir trafik kazası, veya yüksekten düşme gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Fakat akla gelir bir ihtimal olmadığı için acil hastalarda gözden kaça bilmektedir. Örneğin trafik kazası geçirmiş bir hasta, taburcu olduktan yıllar sonra ortaya çıkan ağrılar nedeniyle hastaneye baş vurmak zorunda kalabilmektedir. Diyafram yırtığı teşhis edilebildiği takdirde tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavi edilmez ise, yırtılan bölgeden zamanla karın boşluğuna hava su birikmeye başlar. Bu da hastada sırt ve şiddetli karın ağrısı gibi sorunlara sebep olur.

Eğer kaza sonucu oluşan diyafram yırtılmasında, beraberinde komşu bir organın yaralanması söz konusu değil ise, büyük bir ihtimalle doktorların gözünden kaça bilmektedir. Bu durumda teşhis yıllar alacaktır. Böyle bir sorunla karşılamamak için, taburcu olmadan önce akciğer cerrahisine baş vurup, P-A  Akciğer grafisi çektirilmesi hastada diyafram yırtılması olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Diyafram Yırtığı
Diyafram Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir

Diyafram yırtığı tedavisi için öncelikle doğru teşhisin konulması gerekir. Diyafram yırtığının bir tek tedavisi vardır o da cerrahi operasyondur. Cerrahi müdahale ile yırtılan bölge dikilir. 

Operasyon genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonra hastanın bir kaç gün hastanede yatırılır. Daha sonra hastanın başka her hangi bir şikayeti yoksa taburcu edilir.
]]>
Diyafram Şişmesi https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-sismesi.html Thu, 29 Nov 2018 08:59:29 +0000 Diyafram Şişmesi, Uzun süre koşulduğunda görülen ve halk arsında dalak şişmesi olarak bilinen aslında diyaframdan kaynaklanan ağrılar özellikle sporcuların canını hem yakan, hemde sıkan bir durumdur. Diyafram şişmesi büy Diyafram Şişmesi, Uzun süre koşulduğunda görülen ve halk arsında dalak şişmesi olarak bilinen aslında diyaframdan kaynaklanan ağrılar özellikle sporcuların canını hem yakan, hemde sıkan bir durumdur. Diyafram şişmesi büyük çoğunlukla yarışçılar da görülür. Bunun nedeni kazanma hırsı ile vücuda kısa sürede aşırı efor yüklenmesidir. Bu durumu yaşayan yarışçı buyuk ihtimalle yarışı yarıda bırakır. Zaten o şekilde devam etmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu işin uzmanlarına göre diyafram şişmesini önlemenin bazı yolları vardır.

Diyafram Şişmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıdır
 • Yarış öncesinde yenilen yağlı ve ağır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tip yiyeceklerin sindirimi diğer gıdalara göre daha geç olacağı için, yarıştan bir kaç saat önce tüketmek, mide krampları, diyafram şişmesi gibi ciddi sonuçlar yaratabilir.
 • Koşuya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Vücut soğuk iken koşuya başlamak çok hızlı ve düzensiz nefes almanıza sebep olacaktır. Bu da diyafram şişmesinin en büyük nedenidir.
 • Uzun mesafeli yarışlarda, koşuya başladığınızda önce hızlı adımlarla yürüyün ve hızınızı yavaş yavaş artırın.
 • Nefes alış verişinizi düzenleyin. Yüzücüler gibi, vücudunuzun ritmi ile paralel nefes alıp vermeye özen gösterin. Mesela, her 3 adımda veya 4 dört adımda nefes alacağım diye kendinize bir çizelge hazırlayın ve uyun. Buda hızınız arttıkça nefes alma hızınızı da artıracaktır. Dolayısı ile diyafram şişmesi sorunu ortadan kalkacaktır.
Diyafram Şişmesi
Koşu Sırasında Dalak Şişmesi Meydana Gelirse Ne Yapılmalıdır

Yarış sırasında sancı yaşarsanız, öncelikle temponuzu yavaşlatın. Daha sonra ağrının olduğu tarafın tersinde olan ayak yere değerken nefes verin.Nefes verirken diyaframdaki kasları kullanıyoruz. Bu sayede darbenin geldiği tarafı değiştirmiş oluyoruz. Bu da bir kaç dakika sonra ağrının geçmesini sağlayacaktır. Örneğin, sol tarafınızda ağrı hissederseniz, yavaşlayın ve sağ ayağınız yere vururken nefes verin...
]]>
Diyafram Hastalıkları https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-hastaliklari.html Thu, 29 Nov 2018 10:16:32 +0000 Diyafram hastalıkları, vücudun karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran kasla çevrili olan önemli ve işlevli bir organdır. Bir bünyenin solunumunun daha düzenli yapabilmesi için en gerekli olan organlarımı Diyafram hastalıkları, vücudun karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran kasla çevrili olan önemli ve işlevli bir organdır. Bir bünyenin solunumunun daha düzenli yapabilmesi için en gerekli olan organlarımızdan biridir. Beyinde bulunan iki adet diyafram sinirinin etkisi ile çalışabilen diyafram beyinin etkisi sonucunda çalışır. Diyafram üç adet delikle öncelikle yemek borusuna daha sonra orta damara  ve en son olarak da ana toplar damara doğru açılarak ilerler. Nefes aldığımız zaman diyafram kasılır ve bu kasılma sonucunda düzleşir, nefes verdiğimiz zaman ise gevşer ve kubbe halini alarak nefes alıp verme işlemini görmede etkili olur. Diyafram göğüs boşluğuna bağlı olduğu için nefes alıp verme olayı gerçekleştiğinde göğüs boşluğu da belli şekillere girer. Nefes aldığımız zaman diyafram aldığı havayı göğüs boşluğuna yöneltir göğüs boşluğunun da hacmi artar ve iç basınç düşerek akciğerin hava ile dolmasını sağlar. Nefes verdiğimiz zaman ise göğüs kafesinin hacmi azalır iç basınç artar ve karbondioksit dışarı verilir. Bu kadar işlevli ve önemli bir organ olma durumunda ki diyafram bazı durumlarda hasar gördüğünde yada işlevsiz bir hale geldiğinde bazı hastalıkları da beraberinde getirir. 

Bu tür diyafram hastalıklarını beraber inceleyelim;

Diyafram fıtığı hastalığı; nefes alıp vermede en işlevli organ olan diyafram göğüs boşluğundan başlayıp yemek borusuna geçip oradan da akciğerlere hava götürmede etkilidir. Bu sebepten dolayıda diyafram bu damarlara ulaşırken birçok deliklerden geçer ve bu deliklerden geçerken de en işlevli görevi olan damarlar diyafram organına bağlıdır. Bu damarlar yeteri kadar diyafram organına sarılı olmazlarsa bu gevşek deliklerden hava geçer ve diyafram fıtığı ortaya çıkar.Fıtık haline gelen bu organ zamanla işlevsiz bir hale gelir ve düzenli olarak çalışamaz. Bir kişi rahat olarak nefes alıp veremiyor ise ve çok çabuk nefesi kesiliyor ise diyafram fıtığının belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler yaşayan bir kişi hiç vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında tedavisini olmalıdır. Eğer herhangi bir önlem alınmaz ise istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir. Duruma göre kişi ameliyat edilir ve ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanıp, dışarı çıktığı zaman maske kullanırsa en kısa zamanda eski sağlığına ulaşabilir.

Diyafram yırtığı hastalığı; nefes alıp verirken diyaframın dolaştığı alanlar yani göğüs boşluğu, yemek borusu ve akciğer arasında bazı delikler oluşabilir. Bu delikler sonucunda nefes alınıp verilirken bazı organlarda gevşemeler ortaya çıkar ve bunun sonucunda da diyafram yırtığı ortaya çıkabilir. Bu durum oluşmasında bazen bir durumun aksaması yada doğuştan olan bir sebepten dolayı ortaya çıkmış olabilir. Kişi bu yırtılma sonucunda çok zor durumlarla karşılaşır. Nefes alıp vermede zorluk yaşama, göğüs boşluğundan ağrı olması, nefes daralması gibi bazı belirtiler diyafram yırtığının olduğunun göstergesi konumunda olabilir. Diyafram yırtığı çok tehlikeli bir hastalık çeşididir ve çok tehlikeli sonuçlar doğurmada etkili olabilir. Mesela yırtık olan yerden karın kasında bulunan bir organ yada organ parçası göğüs boşluğuna doğru kayabilir. Bu sebepten dolayı çok geç olmadan belirtiler ortaya çıktığı an kişi hemen bir doktor tedavisi altında gerekli önlemlerini almalıdır.

Diyafram Hastalıkları
Diyafram felci hastalığı; bir kaza sonucunda diyafram organına bağlı olan kasın sinirinin zedelenmesi durumunda yada bazı durumların etkisi durumunda diyafram felci ortaya çıkar. En güçlü solunum organı olan diyafram bu felç sonucunda artık nefes alıp verme işlevinde kayıplar yaşamaya başlar ve birçok sorunla karşılaşır. Diyafram kası göğüs boşluğu ile akciğer arasında nefes alıp verme alışverişinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak diyafram felci sonucunda alınan bu hava akciğerlere ulaşmakta güçlük çeker ve çok kötü sonuçların ortaya çı]]> Diyafram Ayarı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-ayari.html Fri, 30 Nov 2018 04:41:11 +0000 Diyafram Ayarı; Nesneden yansıyan ışınların, ne seviyede bir yoğunlukta ve şiddette aynanın üzerine geleceğini kontrol altında tutan sisteme, diyafram adı verilir. Diyafram, objektifin içerisinde ve genel olarak merkezin Diyafram Ayarı; Nesneden yansıyan ışınların, ne seviyede bir yoğunlukta ve şiddette aynanın üzerine geleceğini kontrol altında tutan sisteme, diyafram adı verilir. Diyafram, objektifin içerisinde ve genel olarak merkezinde bulunur. İngilizce Aperture sözcüğüyle ifade edilir. Nikon makinalarda, diyafram öncelikli mod karşımıza çıkar.Diyafram bir evin penceresindeki perde gibi düşünülebilir. Perde kapalı ve ya kısıksa, evin içine o kadar az ışık girer. Perde ne kadar çok açık olursa, evin içine de o kadar fazla ışık girer. Açıklık ne kadar fazlaysa ortamdaki ışık o kadar hızlı toplanarak aynaya ulaşır. Bu durum aynı zamanda ışığın az olduğu durumlarda, çok daha etkili fotoğraf çekilmesini sağlar.

Diyafram Ayarı
Diyafram yalnızca, ışık miktarını ayarlamaz. Oluşan görüntüyü de direkt olarak etkiler. Sensöre ne kadar az ışık düşerse, mesela; açık diyafram yani odaklama yapılan bölge netken, geriye kalan alanların bulanık olmasına sebep olur. Bu durum aynı zamanda fotoğraftaki konunuzun, daha net olmasını sağlar. Yani netlemiş olduğunuz konu diğer alanlardan tam anlamıyla ayrılır. Tam tersi olarak fotoğrafta daha fazla bir alanın net çıkması isteniyorsa, f değerini yükseltmek gerekecektir. Nikon fotoğraf makinası A moduna alındıktan sonra, tekerlek yardımıyla diyafram açıklığı değiştirilip, ayarlanabilir.
]]>
Diyafram Açıklığı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-acikligi.html Fri, 30 Nov 2018 17:16:59 +0000 Diyafram açıklığı, fotoğrafçılıkta alan derinliği yaratılması açısından oldukça önemlidir. Alan derinliği ise, fotoğrafı çekilen nesnelerin kabul gören derecede keskin olacağı mesafe aralığıdır. Fotoğrafçılıkta Diyafram açıklığı, fotoğrafçılıkta alan derinliği yaratılması açısından oldukça önemlidir. Alan derinliği ise, fotoğrafı çekilen nesnelerin kabul gören derecede keskin olacağı mesafe aralığıdır. Fotoğrafçılıkta alan derinliğinin kontrolü oldukça faydalı bir tekniktir. Geniş diyafram açıklığı daha dar alan derinliğinin elde edilmesini sağlar yani arka planın bulanık olmasını isterseniz diyafram açıklığı genişletilmelidir. Buna etki eden başka yan faktörlerde bulunmaktadır.

Lensteki diyafram açıklığı, lensten geçen ışığın ne kadar olduğunu kontrol edebilmek için kullanılan, büyüklüğü farklı açıklık sağlayan mekanik bir parçadır. Pozlamanın kontrolü için diyafram açıklığı ve deklanşör hızı önemlidir. Parlak ışıkta optimum pozlama için, daha küçük diyafram açıklığına ihtiyaç vardır. Diyafram açıklık ayarı aynı kalırsa, aynı etkiyi elde etmek için deklanşör hızının değiştirilmesi gerekir.

Diyafram açıklığı nasıl gösterilir

Diyafram ışık yoğunluğu ile net alan derinliğinin kontrol edilmesini sağlar. Bu iki fonksiyonla gerçekleştirir. F diyafram değerini gösterir. Diyafram açıklığını gösterirken; f / şeklinde 1.4, 4, 8, 5.6, 22, 16, 32, 64 ....... değer girilerek derecelenme yapılır. F sayısının büyümesi diyaframın kısıldığını ve merceğe gelen ışık oranının azaldığını gösterir.

Diyafram değeri hesaplama
 • Diyafram değeri objektif çapının diyafram açıklığının çapına bölünmesi yoluyla bulunur
 • Diyafram değeri sayısal olarak yükselirse, makineye girecek ışık miktarının azalacağını, küçülmesi ışığın artacağını ifade eder.
 • Objektifler belirli bir değere sahip olursa, o değerde aynı oranda ışığı geçirmeleri gerekir.
 • Değerin her artışında, makineye girecek ışık oranı önceki değerin yarısı kadardır.
Diyafram açıklığının fotoğrafa etkisi

Diyafram açıklığı değeri fotoğrafta netleme yapılan noktanın yani alan derinliğinin ön ve arkasındaki net görünün alan miktarını etkilemektedir. Diyafram kısılırsa, bulunulan mesafeden çekim yapıldığında alan derinliği artacak, diyafram açıklığı fazlalaştıkça derinlikte azalacaktır. Derinliğin artması ön ve arkadaki objenin arasındaki netlik oranını değiştirir. Nesnelerde netlik azalır ve görüntü flu denilen duruma gelir. Diyafram açıklığı azaldığında netlik alanı genişler ve tek karede değişik konuların anlatılması mümkün olur. Her kullanımın kendine has yöntemleri ve anlamı bulunmaktadır. Buradaki önemli husus ihtiyaç duyulan diyafram açıklığının tespit edilmesidir.

Diyafram Açıklığı
Diyafram açıklığı nasıl kullanılmalı

Portre fotoğraflarında arka planın flu olması istenirse, diyafram açık olarak kullanılmalıdır. Portre fotoğraflara benzeyen makro fotoğraflarda konunun ön plana çıkarılması için, açık diyafram kullanılmalıdır. Her tarafın net olması istenen manzara fotoğraflarında ise, diyafram açıklığı kısık derecede olmalıdır. Gece fotoğraflarında ise, ışığın yetersiz olması nedeniyle alan derinliği arka planda olmalı ve açık diyafram tercih edilmelidir. Işık oranı yetersiz olduğu zaman diyafram açıklığı arttırılmalı, ışık fazla olduğunda ise, açıklık azaltılmalıdır.
]]>
Diyafram Alıştırmaları https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-alistirmalari.html Sat, 01 Dec 2018 02:01:11 +0000 Diyafram Alıştırmaları, vücudun doğru nefes alabilmeyi öğrenebilmesi için yapılan alıştırmalardır. Doğru nefes alınabilmesi vücuttan toksinlerin atılması, beyin ve sinir sisteminin çalışması şarttır.  Diyafram Alıştırmaları, vücudun doğru nefes alabilmeyi öğrenebilmesi için yapılan alıştırmalardır. Doğru nefes alınabilmesi vücuttan toksinlerin atılması, beyin ve sinir sisteminin çalışması şarttır. 

Diyafram nefesi alıştırmalarında dikkat edilmesi gereken önemli konular, uyulması gereken kurallar vardır. Diyafram nefesi burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Alınan nefesler sık ve derin olmalıdır. Nefesin alış, tutuş ve veriş zamanları 1-4-2 tekniğine uygun olmalıdır. Örneğin nefes 2 saniyede alınmışsa 8 saniye tutulacak ve 4 saniyede geri verilecek anlamına gelir. Bu teknik sayesinde nefes daha uzun alınırken daha uzun süreli de tutulur. Uzun süreli nefes tutmalarda gırtlak çok fazla sıkılarak havayı tutulmaya çalışırsa seste deformasyonlar yaşanır. Bazı durumlarda fazla oksijenden kaynaklı baş dönmesi yaşanabilir, dikkat edilmelidir. Diyafram nefesinde altın kural ciğerleri büyütmektir. İdeal diyafram uzun sürede ve çalıştıkça oluşur. Nefes almak bütünsel ve konsantre gerektiren bir bir harekettir.  bu nedenle diğer solunum çeşitlerinden farklı olarak en az iki aylık sıkı çalışmalar sonucu diyafram nefesine konsantre olunur. Diyafram önce hissedilerek kullanma kabiliyeti oluşturulacak bir nefes alma yöntemidir. 

Diyafram alıştırmaları nasıl yapılmalı

Diyafram alıştırmalarına başlamadan önce diyafram hissedilmelidir. alıştırmalara birkaç vermek gerekirse: Her hangi bir tabure veya sandalyenin ucuna yarım oturulur ve bacaklar birbirinden mümkün olduğunca açılır. Beden bacakların arasından mümkün olduğu kadar eğilir. Bu pozisyonda nefes almaya çalışılır. Nefes alma sırasında göğüs kafesi yerine sadece karın ve göbek üstü bölgeler genişler. Bu alıştırmada amaç  göbek deliğinin altından, böbreklerin ve kalçanın biraz üstünden geçen bir çember varmış gibi düşünerek nefes alırken bu çember büyütmektir. Doğrularak tekrar nefes alınır. Bu kez doğrulurken çemberin farkına varılarak nefes alınır. Eğilince hissedilenler doğrulunca hatırlanarak nefes alma işlemi tekrarlanır. Doğrularak alınan nefes ne zamanki eğik olunan nefes ile aynı hissi verirse o zaman nefes alma işlemi bırakılır. 

Diyafram Alıştırmaları
Bir diğer alıştırmada eller bacakların üzerinde olacak şekilde sert bir zemine oturulur. Olabildiğince karın, mide ve kalçalar kasılır bu yaşanan kasılma hissedilir ve sonra serbest bırakılır. Hareketi öğrenmek için nefes alıp vermeye dikkat etmeksizin hareket tekrarlanır. Hareket öğrenildikten sonra nefes tekniğine dikkat edilir. Karın, mide ve kalçalar sıkıca kasıldığında ciğerlerde tüm nefes sonuna kadar verilir. Karın, mide ve kalçalar serbest bırakıldığında Nefesin az önce verilen bölgede toplanılmasına dikkat edilerek burundan nefes alınır. Nefes aynı bölgelerden alınıp verilene kadar alıştırma tekrarlanır. 

Son alıştırmada ise diyaframı hissetmekle ve göğüs kafesindeki genişleme olmadan nefes almayı gerçekleştirecek şekilde uygulanır. Atkı yada metrelik kalın bir ip alınır. Göğüs kafesinin hareketini kontrol etmek için atkı başın üstünden sırt bölümüne dayanarak iki ucu göğüs önünde düğümlenecek şekilde iyice sıkılır. böylece göğüs kafesinden alınacak yanlış nefesin farkına varılır. Nefes alırken sırttan geçirip önce sıkılan atkıya dikkat edilerek karın çevresinden nefes almaya çalışılır. Atkı eğer genişliyorsa diyafram nefesi yerine üst solunum yapılıyor anlamına gelir. Atkı hiç açılmadan sadece karın bölgesinde nefes alınıp verilmeye başlanana kadar alıştırma sürdürülür. 
]]>
Diyafram Nedir https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-nedir.html Sun, 02 Dec 2018 00:48:32 +0000 Diyafram nedir, Diyafram karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı geniş kas yapıya verilen isimdir. Diyafram bir anlamda vücutta solunumunu sağlayan organların ilk sıralarında yer alır. Bütün memelilerde bulunan gö Diyafram nedir, Diyafram karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı geniş kas yapıya verilen isimdir. Diyafram bir anlamda vücutta solunumunu sağlayan organların ilk sıralarında yer alır. Bütün memelilerde bulunan göğüs boşluğundaki diyafram kubbe şeklinde olup; ortasında yürek bulunan çukur bölgedir. Diyafram çukurunun sağında ve solunda çift kubbe şeklinde görünümüyle vücutta yer almaktadır. Bu bölgenin sol kısmı daha aşağıdadır. Nefes alırken diyafram açılırken; nefes verme esnasında göğüs boşluğuna doğru yükselme oluşturur. Diyafram nefes alma işleminde karın boşluğuna doğru açılırken; akciğerlerin genişlemesine sebep olur. Nefes alma esnasında diyafram da kasılmalar ve birleşmeler gözlenir. Bu işlem nefes verme esnasında ise kasılmalar gözlenerek; bu bölgede gevşek bir pozisyon oluşmasına neden olur. Bu durum da ise diyafram kubbe şekline dönüşür. Nefes verme esnasında ise göğüs boşluğuna doğru yükselerek akciğerlerdeki havanın gitmesine yardımcı olmaktadır. Bu organın  hareketi çıplak vücuda dışarıdan bakıldığında belli olacak şekilde yer almaktadır. Nefes alındığında karın civarında içeri çekilme gözlenirken; nefis verildiğinde dışa doğru çıkıntı meydana gelir.

Diyaframın farklılığı
Diyafram hareketlerinden dolayı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görev yapmaktadır. Kadınlarda nefes hareketleri enine doğru gözlenirken; erkeklerde ise nefes alma esnasında yukarı doğru boyuna hareketlilik gözlenir. Erkeklerde daha çok göğüs kafesini hareketli hale getirirken; kadınlarda yapısal özelliğinden dolayı özellikle de hamilelikte nefes hareketlerinde yavaşlamaya neden olur. Kadınlarda büyük önemi bulunan diyaframın gebeliğin son aylarında annenin nefes alıp vermesini de zorluk yaşanmasına neden olur. Bu bölgenin bir kısmının çevresi kaslarla kaplı şekildedir.  Bu organın bir kısmı kaslı bir şekilde bulunurken; diğer kısımda kırmızı renginde kirişli bir tabaka bulunmaktadır. Diyaframın çevresinde bulunan organlar ise yemek borusu, akciğer, mide sinirleri, aortun geçtiği önemli deliklerle çevrili durumda yer alır.

Diyafram Nedir
Diyaframın işlevi
Diyafram kasıldığı zaman göğüs genişler ve göğüs boşluğunda pompa gibi akciğerlere hava girmesini sağlar. Bu bölgede ikinci derecede yardımcı kaslar olan omurlar arasında kaslarda genişlemeler oluşur ve bu kaslarda nefes alıp verme işlemi gerçekleştirilir. Bu organ yani diyafram boyun kaslarının fonksiyonunda önemli etkilere sahiptir. Diyafram sadece göğüs kısmında akciğerleri çok zorlayarak nefes alıp vermek gibi işlevi üstlenmektedir. Bu organ enerjiyi verimli olarak kullanmada daha çok sıkıntılı durumlar meydana getirebilir. Diyafram akciğerlerin kapasitesini tam olarak kullanamaz. Yani bu nefes alma işleminde yaklaşık olarak belli miktarda akciğere nefes gönderirken; diyafram kası omurga kasları ve boyun kaslarını tam fonksiyonlu kullanıldığı zaman akciğerin tamamının havayla dolmasını sağlar. yani ilk hareketi ile akciğerin yaklaşık olarak beşte birinin hava ile dolmasını sağlar. Tam manasıyla çalışması halinde akciğerin tamamının hava ile dolmasını sağlar. Diyafram hayati önem arz eden organların içerisinde yer alır.
]]>
Diyafram Kası https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-kasi.html Sun, 02 Dec 2018 02:09:31 +0000 Diyafram Kası, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa denilmektedir. Göğüs boşluğunun alt kısmını tamamen kaplamaktadır şekil itibariyle yassı ve çizgili kas türünde bir kastır. Diyaframa, karın k Diyafram Kası, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa denilmektedir. Göğüs boşluğunun alt kısmını tamamen kaplamaktadır şekil itibariyle yassı ve çizgili kas türünde bir kastır. Diyaframa, karın kası da denilmektedir. Kas-kiriş karışımı olan diyafram göğüs kafesine bağlanır. Solunumda görev alır ve çalışması beynin iki diyafram siniri aracılığıyla olmaktadır. Soluk alınırken ilk olarak kaburgalar arası kaslar, diyafram kası kasılmaktadır. Bu durumda göğüs boşluğu ve akciğer genişlemektedir, akciğerlerdeki hava basıncı düşmekte ve oksijen alveollere kadar gelmektedir. Soluk vermede ise kaburgalar arası kaslar yani diyafram kası gevşer. Göğüs boşluğu ve akciğerler daralmaktadır bundan sonrada alveollerdeki karbondioksit dışarı atılır.

Diyafram üç delikli, yemek borusuna, aorta ve alt ana toplar damara açılmaktadır. Diyafram nefes aldığımızda kasılarak düzleşmektedir. nefes verdiğimizde ise gevşeyerek kubbe şeklini almaktadır. Bir çoğumuz doğru nefes alamamakta sadece ağzımızdan alıp veriyoruz. Bu yanlış bir davranış olmakla beraber bize anatomik rahatsızlık veren bir davranıştır. Oysa rahat şekilde kendimizi kasmadan, durarak, karnımızı dışarı doğru genişleterek, göğsümüzü de alabildiğince nefesle doldurarak yani tam anlamıyla nefes almak kısacası diyaframı da kullanarak nefes almak en doğru nefes alma biçimi olacaktır. Yanlış şekilde nefes almak diyaframımızın gücünü kaybetmesine ve potansiyelinin yok olmasına sebep olmaktadır.Ortalama bir yetişkin dakikada 14 kere nefes alıp vermektedir, bu ise 24 saatte 20 bin 160kez nefes alıp verdiğimiz anlamına gelmektedir.

Göğsün üst kısmından akciğerleri çok zorlayarak nefes alış verişi yapmak enerjiyi verimli kullanmak adına sıkıntılı durumlar yaratabilir. Normal durumlarda akciğerler tam kapasite çalışmaz. Bu durumda bir nefes almada 500cc yada 700cc civarı akciğerlere hava dolmaktadır. Diyafram kası, omurga kasları ve boyun kasları sıkıntısız tam anlamıyla çalıştığında, 2500cc-3000cc hava dolar bu da akciğerlerin alabileceği en yüksek hava miktarıdır.

Diyafram Kası

Diyafram kasının görevleri

Diyafram kası aşağı yukarı kasılıp gevşeyerek göğüs boşluğunun hacmini değiştirmektedir. Bu sebepledir ki akciğerlere hava girişi ve çıkışı kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra göğüs kasları kasılıp gevşeyerek, kaburgaların açılıp kapanmasını ve akciğerlere havanın daha kolay girip çıkmasını sağlamaktadırlar.

Diyafram aşağıya doğru çekildiğinde, göğüs kasları kasıldığı için kaburgalarımız yukarı kalkarak göğüs boşluğunun hacmini genişletmektedir, bu durumda akciğerlere hava dolar ve soluk alırız. Diyafram yukarı doğru şişkin; kaburgalarımızı yukarı doğru hareket ettiren kaslar gevşemiş durumdadır bu gevşemişlik hali göğsümüzün hacmini küçültür ve bu durumda dışarı hava verilmektedir.

]]>
Diyafram https://www.diyafram.gen.tr/diyafram.html Sun, 02 Dec 2018 23:04:24 +0000 Diyafram, göğüs kafesi ile karın boşluğu arasında bulunan çizgili kas yapısına diyafram denir. Nefes aldığımızda kasılır ve dikleşir. Nefes verdiğimizde ise kubbeleşir ve gevşer. Bu yapının bir diğer adı da karın kası Diyafram, göğüs kafesi ile karın boşluğu arasında bulunan çizgili kas yapısına diyafram denir. Nefes aldığımızda kasılır ve dikleşir. Nefes verdiğimizde ise kubbeleşir ve gevşer. Bu yapının bir diğer adı da karın kasıdır. Göğüs kafesine bağlı olan diyafram, kas-kiriş karışımı yapıdır. Solunumda görev alır. Beyinde iki sinir tarafından kontrol edilir. Diyafram, üç delikle aorta, yemek borusuna ve alt ana toplardamara açılmaktadır.
Diyafram kasılınca, göğüs bir vakum görevi görerek akciğerlere hava dolumunu sağlar. Omurgalar ve boyun kasları da bu nefes alışverişine yardımcı olurlar. Ayrıca diyafram erkeklerde kadınlara göre daha fazla görev yapmaktadır. Kadınlarda teneffüs enine doğrudur. Yani genellikle göğüs boşluğunu kullanırlar. Eğer böyle olmasaydı hamilelikte kadın nefes alıp veremezdi.
Diyafram merkezi kısım ve çevresel kas olarak ikiye ayrılır. Merkezi kısım, sedef renginde kirişsi bir tabakadır. Bu kısımda ana toplardamara geçen delik bulunur. Çevresel kas ise yemek borusuna ve aorta açılan delikler bulunur. Bu delikler içlerinden geçen damarlar vs. diyafram ile sarılıdır. Ayrıca diyafram nefesi nasıl kullanılır sorusunu da alt başlık altında açıklayalım.

Diyafram nefesi

Aslında solunumun en ideal yolu diyafram nefesidir. Ancak birçok insan nefes alıp verirken göğüs boşluğunu kullanır. Diyafram nefesi özellikle müzik eğitiminde kullanılır. Eğer nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz daha rahat kaliteli bir yaşam elde edebilirsiniz.
Öncelikle göğüs kafesinden mi yoksa diyaframdan mı nefes aldığınızı kontrol edin. Yere ayaklarınızı kırmadan uzanarak ellerininizi yana bırakın ve gözlerinizi kapatın. Bir elinizi göğüse, diğer elinizi de göğsün altındaki diyafram bölgesine yerleştirin. Şimdi kendinizi nefesinize bırakın ve hangi elinizin kalkıp indiğine dikkat edin. Bu örnekle hangi nefes türünü kullandığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer diyafram nefesinizi kullanmak isterseniz aşağıda belirtilen egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Diyafram
Diyafram egzersizleri
 • Öncelikle nefesinizi tamamen boşaltın. Yavaş yavaş diyaframınızı kontrol ederek nefes alınız. Nefesi burundan alınız ve bir anda tüm nefesinizi bırakın.
 • Tekrar nefesinizi boşaltın ve karın şişliğini kontrol alarak küçük nefes alın. Aldığınız nefesi 'sssss' sesi çıkararak boşaltın.
 • Nefesi boşaltın ve kontrollü nefes alın. Alınan nefes bitene kadar köpek soluması yapın.
Bu egzersizlerden sonra karnınız ağrıyor ve küçük bir baş dönmesi yaşıyorsanız bu, doğru nefes aldığınızın göstergesidir.

Diyafram hastalıkları
 • Diyafram tramvaları ve yırtılmaları: Göğüs ve karın bölgelerinin künt travmaların yüzde 3'ünde diyafram yaralanmaları görülür. Bu yaraların erken filmlerde çıkmadığı ve genellikle gözden kaçtığı bilinmektedir.
 • Diyafram fıtıkları: Genellikle doğumsal olarak görülür. Doğumda görülür ve hemen ameliyat edilmesi gerekir.
 • Diyafram tümörleri: Nadir olarak ortaya çıkar ve tesadüfi ortaya çıkar. Tek tedavisi ameliyat ile alınmasıdır.
 • Diyafram sinir felci: Nedeni by-pass ameliyatlarında sinir etkilenmesine bağlı sol diyafram felcidir.
]]>
Diyafram Nefesi https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-nefesi.html Mon, 03 Dec 2018 22:09:37 +0000 Diyafram nefesi, mide üzerini kaplayan diyafram adalesinin alta doğru esnemesiyle açılan boşluğa ciğerlerin tamamının kullanıma sokulduğu bir nefes alma biçimidir. Diyaframla birlikte, orta ve üst solunum beraber hareket eder.  Diyafram nefesi, mide üzerini kaplayan diyafram adalesinin alta doğru esnemesiyle açılan boşluğa ciğerlerin tamamının kullanıma sokulduğu bir nefes alma biçimidir. Diyaframla birlikte, orta ve üst solunum beraber hareket eder. 

Karın ve göğüs boşluklarını ayıran kas kütlesine diyafram denir. Bu tabakada biriken nefesin ritmik bir şekilde dışarı çıkması olayı da diyafram nefesi diye adlandırılır. İnsan vücudu iki farklı şekilde nefes alır. Bunlardan ilki göğüs kafesini yani akciğerlerin üst kısmını kullanarak alınan göğüs nefesidir. İkincisi ise kaburga nefesi olarak adlandırılan diyafram nefesidir. Bu göğüs nefesine göre diyafram nefesinin alış ve veriş süresi çok daha uzun sürmektedir. Diyafram nefesi, nefesin burundan alınarak akciğerlerin alt bölgesine gönderilmesidir. Diyafram kası, akciğerin alt bölgesini komple saran ve akciğerlerin nefes alıp vermesini sağlayan bir kastır. Burundan alınan nefes ciğerlerin alt bölgesine gönderildiği için kas üzerinde oluşan ağırlık sayesinde karın, bel ve sırt kaslarında genişleme yaşanır.

Diyafram nefesi çalışmaları bilinçlice ve dikkat edilerek yapılmalıdır. Çünkü  diyafram nefesinde kalp daha fazla etki altına girmektedir. Bu nedenle nefes çalışmalarında kalbe fazla yüklenmeden dengeli  sürelerde çalışmak gerekmektedir. Fazla oksijen almak insanda sersemlik yapacağı için diyafram  nefes egzersizleri başlangıçta kısa süreli baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Diyaframı çalıştırmak ve diyafram nefesine konsantre olmak için en az iki aylık bir süreç gerekmektedir. Çünkü önce diyaframı önce hissetmek ve daha sonra kullanma kabiliyeti oluşturulmalıdır. Bu çalışma bir çok tekniği içermektedir. Diyaframı hissetmek için uygun pozisyon alınmalıdır. Yüzüstü yere yatılarak eller çene altında tutulmalıdır.  Bu hareket timsah duruşu olarak da bilinmektedir ve diyaframı hissederek diyaframdan nefes almaya başlamak için çok uygun bir harekettir. Daha sonra sırt üstü yatılarak kalın bir kitabı veya yaklaşık beş kiloluk bir ağırlığı göbek deliği üzerine gelecek şekilde koyulur.Diyafram Nefesi  Alınan nefeslerle kitabı yada ağırlığı kaldırmaya çalışmak diyaframı hissetmeye yardımcı olacaktır. Yaklaşık beş dakika aynı pozisyonda kalınmalıdır. Vücut, göbeğin üzerindeki ağırlığı algılamayı unutup yani ağırlığın vücudun bir parçası olduğunu algılayana kadar nefes alma işlemine devam edilmelidir. Nefes kesinlikle burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Nefes alış, tutuş ve veriş zamanları 1-4-2 kuralına göre uygulanmalıdır. Yani nefes 1 saniyede alınmalı, 4 saniye tutulmalı ve 2 saniyede verilmelidir. Diyafram nefesi alınırken, akciğerler zorlanmalıdır bu sayede nefesin uzun süre alınıp tutulması öğrenilir. Bu egzersiz her gün üç farklı zamanda çalışılarak diyafram nefesine karşı alışkanlık kazanılmalıdır.  

Ayrıca nefes verirken kaslar gevşediği için, kişi gerildiğinde veya bunaldığında diyafram nefes egzersizini uygulayarak rahatlama sağlayabilir. ]]>
Diyafram Ağrısı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:07:30 +0000 Diyafram ağrısı, Bu sorun aslında birçok kişide çok kısa süreli olduğu için ve büyük sorunlara neden olmadan kendiliğinden olur ve biter. Diyafram ağrısı, genellikle basit nedenlerden dolayı meydana gelir ve kendiliğinden ge Diyafram ağrısı, Bu sorun aslında birçok kişide çok kısa süreli olduğu için ve büyük sorunlara neden olmadan kendiliğinden olur ve biter. Diyafram ağrısı, genellikle basit nedenlerden dolayı meydana gelir ve kendiliğinden geçer. Fakat bazı insanlarda diyafram ağrısı, kendiliğinden ortadan kalkmaz. Çünkü bu kişilerde diyafram ağrısına neden olan bazı sağlık sorunları vardır. Bilindiği gibi insan vücudunda diyafram, göğüs bölgesinin hemen altında bulunur. Bu nedenle birçok ağrı, insanlarda diyaframla karıştırılmaktadır. Diyafram ağrıları genellikle bir anlık sancı şeklinde görülen bir ağrıdır. Fakat bu ağrılar bazı insanlarda sürekli bir hale gelerek yavaş yavaş kronikleşebilir. Vücudun karın boşluğuyla göğüs boşluğu arasında bulunan bu bölge, boşluktur. Kaslardan meydana gelen bir yapısının olması nedeniyle diyafram ağrıları genellikle kas ağrısı şeklinde görülmektedir. Ağrılar nedeniyle diyafram bölgesi kendiliğinden kasılabilir. Bu gibi durumlarda kişinin solunumu bile değişiklik gösterebilir. Diyafram ağrısı, yaşayan kişilerde nefes aldıktan sonra ve verdikten sonra ağrılar artabilir. Bu nedenle diyafram ağrısı kişilerde nefes almayı ve vermeyi de etkileyecektir. Diyafram ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Diyafram ağrıları, eğer iyi kontrol edilmezse ileri ki zamanlarda çok daha ciddi problemlerle karşınıza çıkabilir. Bu gibi bölgelerdeki ağrılar bazen diğer organlardan kaynaklanan ağrılarla karıştırılabilir. Bu nedenle diyafram ağrısı için kendiniz teşhis koymak yerine doktorunuza görünebilirsiniz. 

Diyafram ağrısının nedenleri:
 • Diyafram fıtığı: Bu durum çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bir süre sonra insanlarda nefes almayı bile engelleyen ağrılar meydana gelmektedir. Son derece şiddetli ağrıların yanında vücutta şişlik olarak meydana gelen bu durum ilerde kanser problemlerine neden olabilmektedir. Bazı insanlarda diyafram fıtığı, doğuştan gelen bir sorun olabilir. Bu durumlarda diyafram fıtığı, ileri ki zamanlarda tedavi edilmektedir. Eğer kişideki diyafram fıtığı çok büyük ise yapılacak olan müdahalelerde acele edilmelidir. Bu durum bebeğin aşırı kusmasıyla meydana gelir. Bu sorunun olduğu kişilerin yüzde seksenindeki fıtık sol taraftadır. Diyafram fıtığı solda olduğu için meydana gelen diyafram ağrısı da soldadır. 
 • Bu duruma neden olan bir diğer sorun ise insanlarda meydana gelen diyafram yaralanmalarıdır. Diyafram yaralanmaları genellikle insanlarda diyafram yırtılması şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorun için kesinlikle kişilerin hastanede doktor gözetimi altında olması gerekmektedir. Eğer gerekirse kişilerde cerrahi operasyonlar yapılarak diyaframa müdahale edilmelidir. Aksi durumlarda iç kanama vs. gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.
 • Diyafram felci: Diyafram felci, daha çok bir kaza sonrasında diyafram kaslarında bulunan sinirlerin ezilmesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Bu gibi durumlarda insanlarda lenf bezlerini tutup büyüten hastalıkların oluşma ihtimalide artmaktadır. Bazende bu durum kişilerin yaşına bağlı olarak yavaş yavaş kendiliğinden meydana gelmektedir. 
Diyafram Ağrısı
Diyafram ağrısı, yukarıda belirtilen durumlar nedeniyle çok sık ağrılara neden olur. Bunların haricinde çok karşılaşılan bir diğer diyafram ağrısı nedeni de insanlarda diyafram bölgesinin soğukta kalmasıdır. Böyle durumlarda kişiler soğuk alır ve bu bölgede ciddi sancılar oluşur. İnsanlarda daha önce de söylediğimiz gibi diyafram bölgesinde kaslar bulunur. Bu kasların vücutta istemsiz bir şekilde kasılması yani spazm olayının gerçekleşmesi durumunda ciddi diyafram ağrısı meydana gelir. Bu nedenle eğer istemsiz kasılma gibi durumlar olursa ve bu durumlar iki günü geçerse doktorunuza başvurabilirsiniz. 
]]>
Diyafram Fıtığı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-fitigi.html Wed, 05 Dec 2018 02:05:48 +0000 Diyafram Fıtığı: Fıtık vücutta bulunan bir organın ya da bir doku parçasının bir boşluktan geçerek olması gereken yerin dışında bir bölgede yer alması durumudur. Karın bölgesinde pek çok tip fıtık olabilmektedir. Diyaf Diyafram Fıtığı: Fıtık vücutta bulunan bir organın ya da bir doku parçasının bir boşluktan geçerek olması gereken yerin dışında bir bölgede yer alması durumudur. Karın bölgesinde pek çok tip fıtık olabilmektedir. Diyafram fıtığı, yemek borusunun diyaframdan geçtiği deliğin gevşemesinden dolayı midenin üst kısmının göğüs boşluğuna geçmesi ile oluşmaktadır. Diyafram fıtığı sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle, 50 yaşın üzerindeki insanların dörtte birinde görülebilmektedir. Kadınlarda ve şişman olanlarda daha fazla rastlanmaktadır. Diyafram fıtıkları hiçbir şikayete yol açmayabilir. Başka bir neden ile yapılan testler sonucu şans eseri ortaya çıkmazsa hiçbir belirti vermeden kişide bulunabilmektedir. Özellikle, küçük fıtıklar ağrılı olmamak ile beraber büyük olanlar mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla ağrı oluşturmaktadır. Çok ciddi durumlarda mide ve bağırsakların büyük bir kısmı ile kalp ve akciğerlerin yer değiştirmesine neden olabilmektedir. 
Diyafram Fıtığı

Diyafram Fıtığı: Mide fıtığı genellikle kilolu insanlarda görülmektedir. Fazla kilolar sayesinde karında oluşan yağlar mideyi sıkıştırarak fıtık oluşmasına sebep olur. Ayrıca kusma, çok yoğun öksürük, ağır kaldırma gibi faktörler de mide fıtığına neden olmaktadır. Geç ortaya çıkan diyafragmatik fıtık semptomları arasında;

 • Göğüste ve boğazda meydana gelen şiddetli ağrılar
 • Kusma, 
 • Ağır karın ağrıları,
 • Beslenme sonrası rahatsızlık 
 • Kabızlık sayılabilmektedir.
Kimi zaman herhangi bir belirti ile ortaya çıkmaz fakat yapılan rutin röntgen çekimleri esnasında problem  keşfedilir. Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar belirtilerin düzelmesine etki edecek en önemli tedavidir. Ancak büyük diyafram fıtıklarının ameliyatla düzeltilmesi gerekebilir.

]]>
Diyafram Nerede https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-nerede.html Wed, 05 Dec 2018 22:47:58 +0000 Diyafram Nerede; Diyafram, göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayırmakta olup, kaslardan yapılmış zar tabakasına verilen isimdir. Kas-i ve kiriş karışımı bir organ olan diyafram, göğüs kafesine ba Diyafram Nerede; Diyafram, göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayırmakta olup, kaslardan yapılmış zar tabakasına verilen isimdir. Kas-i ve kiriş karışımı bir organ olan diyafram, göğüs kafesine bağlı şekildedir. Çalışması beynin iki diyafram siniri aracılığıyla gerçekleşir. Diyafram, üç delikle yemek borusuna, aorta ve alt ana toplardamara doğru açılır. Diyafram, nefes alındığı zaman kasılır ve düzleşir. Nefes verildiğinde ise gevşer ve kubbeleşir.

En önemli görevlerinden biri de, solunum olayına katkı yapıyor olmasıdır. Esnek ve hareketli oluşu sebebiyle, soluk alındığı zaman, diyafram karına doğru çukurlaşır. Böylelikle, göğüs boşluğunda akciğere geniş bir bölüm açılmış olur ve akciğerlerin ebatı genişler. Soluk verildiği zaman, olay tersine döner; diyaframın kasılarak yukarı doğru şişkin bir hal alması sonucu akciğer büzülür ve içinde bulunan havayı dışarıya atar. Bu hareketler erkeklerde, kadınlara oranla daha belirgindir. Böylece diyaframın kasılarak gevşemesi, akciğerin solunum olayına etkin bir biçimde katılmasını sağlar. Hatta, birtakım akciğer veremi durumlarında, özellikle hastalık akciğerin alt bölümüne yerleşmişse diyaframın bir bölümü ameliyatla yukarı kaldırılıp, akciğerin hasta kesimi solunumdan alıkonulur. Diyaframın böyle esnek olması anatomik yapısından dolayıdır.

Diyafram Nerede
Diyafram fıtığında, diyaframda büyük bir boşluk oluşur ve mide göğüs boşluğuna doğru çekilir. En önemli sebebi, doğuştan yemek borusunun kısa bir biçimde olmasıdır. Bu olayda yoğun ağrı ve kusma oluşur. Tedavisi cerrahidir.

]]>
Diyafram Ameliyatı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-ameliyati.html Thu, 06 Dec 2018 08:44:10 +0000 Diyafram Ameliyatı, Kişinin karın boşluğu ve göğüs boşluğunu bir birinden ayıran adaleye diyafram adı verilmektedir. Hayati bir önem taşıyan diyafram kişinin solunum görevinin ise yaklaşık olarak yüzde seksenini kar Diyafram Ameliyatı, Kişinin karın boşluğu ve göğüs boşluğunu bir birinden ayıran adaleye diyafram adı verilmektedir. Hayati bir önem taşıyan diyafram kişinin solunum görevinin ise yaklaşık olarak yüzde seksenini karşılamaktadır.  ve bu adalede ortaya çıkan bazı durumda ortaya çıkan hasarlar için diyafram ameliyatı gerekebilmektedir. Oluşabilecek bu hasarlar şunlardır;

 • Adalede fıtık oluşması
 • Mide ve bağırsakların göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması
 • Felç (Paralizi) durumu
 • Yükselme (elevasyon)
 • Travma sonucu yırtılma olması
 • Tümör

Bu durumlarda hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir.  Mide ve bağırsakların göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması durumunda hasta olan kişide nefes darlığı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, hastada mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Mide ve bağırsakların göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması da dâhil olmak üzere bu tür tüm fıtıkların ameliyat ile düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bağırsakta kangren oluşması söz konusudur.

Diyafram Ameliyatı ve Hastalıklara Göre Teknikleri

Diyafram ile ilgili hastalıklarda genellikle ilaç tedavisi yeterli olmamaktadır. Bu sebeple de hastaların tamamen iyileşebilmesi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Diyafram hastalıkları içinde diyafram fıtıkları, diyafram tümörleri ya da diyafram yırtıkları yapısal bozukluklar, diyafram sinir felci, ALS gibi hastalıklar ise işlevsel bozukluklar olarak ayrılmaktadır. Her bir hastalığın ameliyat tekniği de ona göre değişiklik göstermektedir.

Diyafram Ameliyatı

 • Diyafram Travmaları ve Yırtıkları: Göğüs ve karnın üst kısmında oluşan travmaların yaklaşık olarak üçte birinde diyafram yaralanmasına rastlanmaktadır ve diyafram yırtıklarına genel olarak aniden yavaşlama ve sıkışma durumlarında rastlanmaktadır. Bu durumun en büyük özelliği ilk tekniklerde kendini göstermemesi ya da fark edilmemesidir. Bunun yanı sıra hastanın bir kesici alet ile yaralanmış olması durumunda da üst karın kısmında giriş deliği olması halinde de diyafram yaralanması durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Diyafram Fıtıkları: Genellikle doğumsal olarak görülen diyafram fıtıklarının yaklaşık yüzde sekseni sol taraftadır ve doğum esnasında fark edilmektedir. Bu hastalığın fark edildiği andan itibaren bir an önce ameliyat edilmesi gerekmektedir. Yaklaşık yüzde yirmisi ise ön tarafta bulunan morgagni fıtıklarıdır ve bu tür fıtıkları hastanın ileri yaşlarına kadar kendini göstermeyebilmektedir. Yine bu tür fıtıklar da ameliyat ile tedavi edilmektedir.
 • Diyafram Tümörleri: Bu hastalık türü çok nadir olarak görülmekle birlikte genellikle bir tesadüf sonucu fark edilmektedir ve bu hastalığın tek tedavisi cerrahi yöntemle tümörün çıkartılıp, oluşan açıklığa yama yapılmasıdır.
 • Diyafram Siniri (Frenik Sinir): Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki etkenlerin başında kalp by-pass ameliyatları esnasında sinirin etkilenmesi sonucunda hastada diyafram felci meydana gelmesidir ve bu hastalığın genellikle zaman içinde düzelmesinin yanında düzelmemesi ve hastanın solunumunu etkilemesi halinde diyafram küçültme ameliyatı yapılmaktadır.
 • ALS Hastalığı: ALS hastalığı, hareket sinirleri ile ilgili ilerleyici bir hastalıktır ve sebebi henüz bilinmemektedir.  ALS hastalığı hastanın ayaklarından yukarı doğru çıkarak diyafram sinirine ulaşması ve bu durumda solunumu durdurarak hastanın ölümüne sebep olması bakımından oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve hastalık henüz ilerlememişken teşhis konulup hastaya ameliyatla diyafram pili takılmasını gerektirir.
 • Boyun Kırıkları: Boyunda kırık oluşması halinde diyaframda çalışmayacağı için hastaya ya dışarıdan devamlı olarak hava basılması ya da diyafram pili yerleştirilmesiyle hastanın nefes almas]]> Diyafram Çalışması https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-calismasi.html Thu, 06 Dec 2018 09:49:29 +0000 Diyafram Çalışması, Diyafram çalışmalarıyla nefesinizi kontrol altına alabileceğinizi biliyor muydunuz Kadim çağlardan beri insanın duygu, zihinsel,fizik ve vücuttaki sıkışıklık ve blokajların açtığı sıkıntılar Diyafram Çalışması, Diyafram çalışmalarıyla nefesinizi kontrol altına alabileceğinizi biliyor muydunuz Kadim çağlardan beri insanın duygu, zihinsel,fizik ve vücuttaki sıkışıklık ve blokajların açtığı sıkıntıların gidilmesi için yoga, meditasyon ve manyetik şifa benzeri çalışmalar yapılmıştır. Yalnız bu çalışmaların en önemli temel tekniği, diyafram nefes çalışmaları olmuştur.

  Diyaframda doğru nefes almak, bedenimizin sağlıklı olması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması; toksinlerin bedenden atılması açısından çok önemlidir.Yeterli oksijen iç organlarımız, hormon salgılayan bezlerimiz, sinir sistemimizin ve beynimizin çalışması için gereklidir. Beynimizin diğer organlardan daha çok oksijene ihtiyacı vardır. Yeteri kadar oksijen alınmadığında, depresyon,işitme ,görme bozuklukları ve zihinde bulanıklık,  görülüyor. Yaşlanmanın en belirgin sebebi de hücrelerin yetersiz oksijen almasıdır. Düzgün ve yeterli nefes almayanlar kendilerini sürekli yorgun ve sinirli hissediyorlar. Uyku düzeninde sıkıntı yaşıyorlar. Genç kalmanın en önemli şartlarından bir tanesi, temiz kan dolaşımıdır. Diyaframda doğru nefes almak yaşama süremizi uzatacağı gibi, son derce sağlıklı bir ciltte sahip oluyor. Diyafram çalışmalarıyla doğru nefes alanlar karbondioksitli yerlerde yada stres ve heyecan sırasında dengesiz tepkiler verebiliyorlar. Çünkü kırmızı kan hücreleri oksijeni organlarımıza daha yüksek oranda taşıyor.

  Çoğumuz çoğunlukla ağzımızdan nefes alıp veriyoruz. Bu bize anatomik sıkıntı sağlayan son derce yanlış olan davranıştır.Aslında doğrusu bunun tam tersidir.Diyafram çalışmalarıyla kendini kasmadan rahat durarak, karnımızı dışarı doğru genişleterek, göğsümüzü de full nefesle doldurarak tam nefes tekniğini uygulamalıyız. Yani diyaframımızı  kullanarak nefes almalıyız. Yaşam buyunca bu yanlış, diyaframımızn güçsüzleştirerek potansiyelinin azalmasına neden olacaktır.Ortalama bir yetişkin dakikada  14 defa nefes alıp veriyorsa. Bu da 24 saate 20160 kez nefes alıp verdiğimiz anlamına geliyordur.Yani bir günde 20 000 defa yaptığımız hatanın bizde ne zararlara yol açtığını anlamamak mümkün değil

  Diyafram çalışmasında dikkat edilmesi gereken altın kurallar;

  • Nefes aldığınızda derin, çabuk, sık, düzenli, gürültüsüz alıp vermeyi öğrenmelisiniz.
  • Nefesinizi burnunuzdan alacaksınız, ağzınızdan vereceksiniz.
  • Nefesinizi alma, tutma ve verme zamanlamanız 1 4 2 formülüne uygun olmalıdır.
  • Diyaframdan nefesinizi 2 saniyede almışsanız 8 saniye tutacak ve 4 saniyede vereceksiniz 
  • Nefes aldığınızda akciğerlerinizi zorlayınız. Nefesinizi uzun zaman alıp tutmayı öğrenebilirsiniz.
  • Bir anda çok aldığınız oksijen baş dönmesine sebep olabilir.
  • Amacımız ciğerlerinizi büyütmektir. Fakat ciğerleriniz hemen büyümez. İstediğiniz  diyafram nefesi kısa zamanda oluşturulmaz. Diyaframınızı çalıştırdıkça geliştiğini göreceksiniz.
  • Eğer gırtlağı çok sıkarak, havayı tutmaya kalkarsanız, gırtlak yorulabilir. Sesiniz tonu bozulmaya başlar.
  • Konuştuğunuzda aldığınız hava birden boşalıp bitmemelidir. Aynı havayı en uzun zaman kullanmayı biliniz. Ama bu sırada kasılmamalıyız ve gırtlağın kapanmasına neden olmamalıyız. Yoksa hırıltıdan başka bir ses çıkaramayız.

  Diyafram ÇalışmasıDoğru diyafram çalışma egzersizleri 

  •  Şimdi, her hangi bir kürsünün ucuna kadar gelerek yarım oturun. Bacaklarınızı birbirinden ayırarak açınız.
  •  Bacaklarınızın arasına doğru bedeninizle eğilin.
  •  Bu şekilde nefes almaya çalışın. Nefes aldığınızda, göğsünüzün genişlemediğini, sadece karın bölgesi, böbreğin üst bölgelerinden genişlediğini göreceksiniz.
  • Düzelin ve nefes alın. Bu sefer alt bölgenin genişlemediğini sadece göğüs kafesinin genişlediğini göreceksiniz.
  • Tekrar eğilin ve nefes alın. Aldığınız nefesin düzelince de alınması gereken nefes olduğunu unutmayarak,]]> Diyafram Hernisi https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-hernisi.html Fri, 07 Dec 2018 02:50:30 +0000 Diyafram Hernisi, Diyafram göğüs ve karın arasında kubbe biçiminde bir kas bariyerdir. Akciğer ve kalbi karın içi organlardan (bağırsak, mide, karaciğer ve dalak) ayırır. Bir diyafragmatik herni karın içi organlardan biri diy Diyafram Hernisi, Diyafram göğüs ve karın arasında kubbe biçiminde bir kas bariyerdir. Akciğer ve kalbi karın içi organlardan (bağırsak, mide, karaciğer ve dalak) ayırır. Bir diyafragmatik herni karın içi organlardan biri diyaframdaki bir açıklık yoluyla (akkiz) göğüs içine yukarı doğru hareket edince oluşmaktadır. Bu tür açıklıklar doğuştan (konjenital) ya da daha sonra da oluştukları da görülmekte. Her iki hadisede acil tıbbi müdahale gerektiren ve düzeltmek için ameliyat şarttır.

   Diyafragmatik Herni Oluşumu; Doğumda mevcut olan diyafragmatik herni ana rahmindeki canlı oluşurken diyaframın anormal gelişmesi nedeniyle meydan gelmektedir. Bebeğin diyaframındaki bir açıklık karın içi organların bir veya bir kaçının göğüs içine hareket etmesi ve akciğerlerin doğal boşluğunu işgal etmesine sebep olur. Neticesin de akciğer düzgün gelişimini engeller. Bu tür olguların genelinde tek etkilenen organ akciğer olmaktadır. Sonradan oluşan (künt) bir diyafragmatik herni genellikle topaklanma ve delici yaralanma sonucu oluşur. Düşmeler, trafik kazaları künt yaralanmaların çoğunluğuna neden olurlar. Delici yaralanmalar genellikle bıçak veya ateşli silah yaralanması sonucunda oluşur. Karın veya göğüs cerrahisi de operasyon sırasında yanlışlıkla zarar verdikleri de olmaktadır.

   Belirtileri; Diyafragmatik herninin belirtileri şiddetini ve sebebine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aşağıdaki işaretler ve belirtiler hem sonradan oluşmuş hem de doğuştan mevcut olan  diyafragmatik herni rahatsızlığında dikkate alınmalıdır.

   Solunum Güçlüğü; Bu genelde çok ciddi bir doğuştan mevcut olan diyafragmatik hernidir, akciğerlerin anormal gelişiminden kaynaklı gözükebilir. Bir sonradan oluşan diyafragmatik hernide akciğer fonksiyonları düzgün işlemediğinde de ortaya çıkması muhtemeldir.

   Hızlı Nefes; Akciğerin daha hızlı çalışması sonucu vücuttaki düşük seviyede oksijeni telafi etme sonucu meydana gelmektedir.

   Ciltte Morluklar; Vücudun akciğerden yeterli oksijen alamaması sonucu ciltte morluklar görünmesine neden olabilir.

   Hızlı Nabız; Kalp vücuda oksijenli kan tedarik etmesi sonucu hızlı çalışması sonucu meydana gelebilmektedir.

   Azalmış ya da olmayan solunum sesleri; Bu durum genelde doğuştan mevcut olan diyafragmatik hernide görülmekte, çünkü bebeğin akciğerlerinden biri muntazam oluşmamış olabilir. Etkilenen tarafta nefes sesleri olmayabilir veya çok güç duyulabilir. Göğüs bölgesinde duyulan bağırsak sesleri de olabilmektedir, bu durumda bağırsağın yukarı doğru göğüs boşluğuna hareket etmesi oluşmaktadır.

   Diyafram Hernisi
   Karnın dolu olması; Karna elle dokunularak belirli alanlara baskı uygulayarak yapılan muayene sırasında daha az dolu hissi uyanması

   Tedavisi; Hem konjenital hem de akkiz diyafragmatik herni cerrahi acil durumlardır. Karın içi organları ameliyat yapılarak göğüsten çıkarmak ve karnın içine geri yerleştirmek ve bunun yanında diyafram tamir edilmeli. Bir doğuştan diyafragmatik herni ameliyatı ideal olarak bebek doğduktan 24-48 saat sonra verilere göre gerçekleştirilmesi doğrudur. İlk atılması gereken adım bebeği dengelemek ve oksijen seviyesini üst sevide tutmaktır. Bu gırtlak içine tüp sokularak yapılabilir. Bir tüp ağız içine ve aşağı doğru nefes borusuna yerleştirerek sağlanır. Tüpün diğer tarafı mekanik bir solunum cihazına bağlanır.
   Bebek dengede tutularak ameliyat gerçekleştirilebilir.

   Sonradan oluşan diyafragmatik herni durumunda yine hastanın ameliyat öncesi verilerini dengelemek gerekir, çoğu bu vakalarda yaralanmadan dolayı olduğu için iç kanama riski gibi başka hastalığın belirtileri görünebilir. Bu nedenle ameliyatlar genellikle mümkün o]]> Diyafram Korunma https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-korunma.html Fri, 07 Dec 2018 22:23:22 +0000 Diyafram korunma, Diyafram korunmanın görevi spermin rahme girmesini engelleyen doğum kontrol işlevini sağlayan alettir. Esnek olup, küçük kauçuk silikondan yapılmış bir alettir. Cinsel ilişki öncesi diyafram vajina içine yerle Diyafram korunma, Diyafram korunmanın görevi spermin rahme girmesini engelleyen doğum kontrol işlevini sağlayan alettir. Esnek olup, küçük kauçuk silikondan yapılmış bir alettir. Cinsel ilişki öncesi diyafram vajina içine yerleştirilirken; gebelikten korunmakta etkili bir yöntem olarak kullanılır. Doğumdan 6 hafta sonra kullanılmaya başlayabilir. Cinsel ilişkiden 6 saat önce yerleştirilir ve yaklaşık olarak bir gün boyunca rahim bölgesinde kalabilir. Bu alet herkes için uygun olmayabilir. Çünkü diyaframın bazı yan etkileri olabilir.

   Diyafram korunmanın yan etkileri
   • Diyaframın korunmayı silikon ya da spermist alerjisi olan kişilerin kullanmaması daha sağlıklı olur. 
   • Ayrıca aleti daha önce AIDS virüsü kapanların kullanılmaması gerekir. 
   • Otuzlu yaşların altındaki genç bayanların gebelik riski daha yüksek olduğu için bu aleti kullanmamaları tavsiye edilir. Bu kişilerin başka bir doğum kontrol yöntemi ile korunmaları daha sağlıklı olur. 
   • Diyafram korunmada vajina bölgesinde uyum ve yerleştirme sorunu meydana gelebilir. Ayrıca kişide vajinal bölgede enfeksiyon öyküsü var ise ya da devam ediyorsa bu aletin kullanılması sakıncalıdır. İdrar yolları enfeksiyonları ve mantar gibi rahatsızlıklar esnasında diyafram korunmanın kullanılması sakıncalıdır. 
   • Yeni doğum yapmış kişiler de ya da daha önceden kürtaj olan kişilerde diyafram korunma aletinin kullanılması sakınca teşkil eder. 
   • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı güvenilir bir koruma aleti değildir.Bu aleti kullanılan bayanlarda yaklaşık olarak 100 kişiden birinde gebelik durumu ortaya çıktığı görülmüştür. 
   • Diyaframın doğru kullanımı oldukça önemlidir, aksi taktir gebelik teşkil edebilir. Diyafram kullanılırken yanlış yerleştirme meydana gelmesi ile diyafram korunmadan sızıntılar oluşabilir. 
   • Diyafram korumanın spermisit vajinada ki hücrelerinin zarar görmesine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca bu alet ile cinsel yolla bulaşan hastalıklarda yakalanma riskini de artışlar görülmüştür. 
   • Diyafram korunmanın vajina bölgesinde tahribata neden olduğu ve idrar yolunda vajinal enfeksiyon oluşmasına neden olduğu belirtilmiştir.
   Diyafram korunmanın olumsuz belirtileri

   Diyafram korunma ile koruma olduğu zaman yürüme esnasında diyafram da çıkmalar meydana geliyor ise sağlık kuruluşları ile irtibata geçilmelidir. Bu alet öksürme ve hapşırma esnasında yerinden oynuyor ise kullanılması sakıncalıdır. Adet dönemlerinde diyafram korunmaya kan bulaşması halinde tekrar kullanılmaması gerekir. Ani yüksek ateş, ishal kusma, bayılma, baş dönmesi, güneş yanığına benzer döküntü gibi semptomlar kişide meydana gelmiş ise diyafram sebebiyle meydana gelebileceği düşüncesi ile vakit kaybedilmeden doktorla irtibata geçilmesi faydalıdır. böyle durumlarda diyafram korunmanın kullanılmaması sağlık için daha önemlidir.

   Diyafram Korunma
   Diyafram korunma nasıl kullanılır

   Diyafram korunma spermisit olarak uygulanırken; sadece su bazlı kayganlaştırıcılar ile vajina bölgesine yerleştirilmelidir. Yerleştirilirken ayakta ya da çömelerek sırt üstü yatma pozisyonunda, yani kişinin uygun olduğu pozisyonda kullanılması tavsiye edilir. Bu işlem esnasında bacakların iki tarafa ayrılarak diyaframın doğru şekilde tutulması ve vajina içine doğru yavaş bir şekilde kaydırılması gerekir. Yukarı itmek için işaret parmağını kullanarak daha üst seviyeye iletilmesi sağlanır. İlişkiye girmeden önce diyafram kullanan bayanların diyaframın pozisyonunu parmağı ile kontrol etmesi sağlıklı olur. Diyaframın doğru bir şekilde yerleştirilmesi ilişkiye girilmesi sonrasında gebelik riskini azaltır. Kullanan bayanların ilişki sonrasında bu aleti çıkarmak isterler ise en az 6 saat beklemeleri tavsiye edilir. İlişki sonrasında çıkarmak istenilirse takma pozisyonu alınarak; rahat bir durumdayken diyaframın vaji]]> Diyafram Doğum Kontrol https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-dogum-kontrol.html Sat, 08 Dec 2018 16:38:48 +0000 Diyafram doğum kontrol, diyafram, ince kauçuktan elde edilmiş, rahim ağzını kapatan, doğum kontrolü için kullanılan bir araçtır. Rahim ağzına yerleştirilen araç spermin rahim içine ulaşmasını önler. Bu şekild Diyafram doğum kontrol, diyafram, ince kauçuktan elde edilmiş, rahim ağzını kapatan, doğum kontrolü için kullanılan bir araçtır. Rahim ağzına yerleştirilen araç spermin rahim içine ulaşmasını önler. Bu şekilde kadının gebe kalmasını engeller.

   Diyafram doğum kontrolün avantajları nelerdir

   • Diyafram doğru ve bilinçli kullanılırsa kadını gebelikten %84 civarında korur.
   • Kadın kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahipse kendi kendine diyaframı uygulayabilir.
   • Diyafram cinsel birliktelik ile bulaşan hastalıklara karşı koruyucu bir araçtır.
   • Yalnızca cinsel birliktelik anında kullanılmalıdır. İlişkiden 6 saat öncesinden takılabilir.
   • Yeni doğum yapmış, bebek emziren kadınlar da diyafram kullanabilir.
   • Aynı diyafram 2 yıl boyunca kullanılabilir.

   Diyafram doğum kontrolün dezavantajları nelerdir

   • Diyafram doğum kontrol aracının spiral ve doğum kontrolü haplarına nazaran koruma oranı daha düşüktür.
   • İlişkiden bir süre önce takılmadığı sürece cinsel birlikteliği kesintiye uğratabilir.
   • Kadının diyaframı çok dikkatli yerleştirmesi gerekir. Çok kolay yerleştirilen bir alet değildir ve mutlaka doğru uygulanması gerekir.

   Diyafram doğum kontrolü kimler için uygundur

   • Aleti doğru kullanabilene ve yerleştirebilen kadınlar için ve diğer doğum kontrol yöntemlerini uygulamakta zorluk çeken kadınlar için uygun bir korunma yöntemdir.
   • Diyafram doğum kontrolü kimler için uygun değildir
   • Rahim ağzı ya da rahminde şekil bozukluğu olan kadınlar
   • Mesane ve rahmi sarkmış olan kadınlar
   • Sürekli mesane iltihabına maruz kalan kadınlar
   • Kauçuğa karşı alerjisi olan kadınlar
   • Son 1,5 ay içinde doğum yapan kadınlar
   • Latex alerjisi olan kadınlar için uygun olmayan bir korunma yöntemidir.
   Diyafram Doğum Kontrol

   Diyafram doğum kontrolü nasıl kullanılır

   Diyafram doğum kontrolü kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanımı hakkında eğitim alınmalıdır. Eğitilmiş bir sağlık personeli tarafından kullanacak kadın için kullanılacak diyafram boyutu belirlenir. Diyaframın nasıl kullanılacağı anlatılır. Kadın cinsel birliktelikten en fazla 6 saat öncesinde diyaframı rahim ağzını kapatacak şekilde yerleştirmelidir. Cinsel birliktelik sonlandıktan sonra diyaframın en az 6, en fazla 24 saat içinde çıkartılması gerekir. Diyafram çıkarıldıktan sonra yıkanarak, kurulanmalı ve özel kutusunda muhafaza edilmelidir. Eğer diyafram spermisitle kullanılırsa koruma oranı daha da artar.

   Diyafram bölgeye yerleştirilmeden önce ellerin mutlaka bol su ile sabun ile yıkanması gerekir. Diyafram nedeniyle bölgede kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetler hissedilirse mutlaka doktora danışılmalıdır.

   ]]>
   Doğum Kontrol Diyafram Nedir https://www.diyafram.gen.tr/dogum-kontrol-diyafram-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 16:58:59 +0000 Doğum kontrol diyafram nedir, Doğum kontrol diyafram erkeğin penisinden çıkan spermlerin kadının rahim bölgesine gitmesini engelleyen küçük bir alet ile korunma şekline verilen isimdir. Bu alet esnek yapıda olup, küçük kauçuk Doğum kontrol diyafram nedir, Doğum kontrol diyafram erkeğin penisinden çıkan spermlerin kadının rahim bölgesine gitmesini engelleyen küçük bir alet ile korunma şekline verilen isimdir. Bu alet esnek yapıda olup, küçük kauçuk silikondan yapılmıştır. Cinsel ilişki öncesi diyafram vajina içine yerleştirilirken; gebelikten korunmakta etkili bir yöntem olarak kullanılır. Doğum kontrol diyafram herkes için uygun olmayabilir. Çünkü diyaframın bazı yan etkileri olabilir.

   Doğum kontrol diyaframın olumsuz belirtileri

   Doğum kontrol diyafram yürüme esnasında yerinden oynayıp çıkma meydana gelebilir. Bu sebeple ilk kullanımı uzman kişilerin yapması doğru olur. Öksürme ve hapşırma esnasında yerinden oynuyor ise kullanılması sakıncalıdır. Böyle korunan bayanlarda ani yüksek ateş, ishal, bayılma, kusma, baş dönmesi, kızarıklık semptomlar oluşmuş ise vakit kaybedilmeden doktorla görüşülmesinde fayda vardır.Doğum kontrol diyaframın böyle durumlarda kullanılmaması sağlık için daha önemlidir. Ayrıca bu yöntemi kullanacak kişilerin bu uygulama için doğru bilgilendirilmesi gerekir.

   Doğum kontrol diyafram nasıl kullanılır

   Doğum kontrol diyafram su bazlı kayganlaştırıcılar ile vajina bölgesine yerleştirilmelidir. Bu uygulamayı yapmak için kişinin uygun olduğu pozisyonda uygulaması tavsiye edilir. Bu işlem esnasında bacakların iki tarafa ayrılarak diyaframın doğru şekilde vajina içine doğru kaydırılması gerekir. İlişkiye girmeden önce bu aleti kullanan bayanların diyaframın pozisyonunu kontrol etmesi gerekir. Doğum kontrol kullanan bayanların ilişki sonrasında bu aleti çıkarmak isterler ise en az altı saat beklemesi gerekir. Doğum kontrol diyafram vajina bölgesinden çıkartıldıktan sonra alet sabunlu sıcak su ile yıkanarak; kurutularak kendi kabında saklanır. Ayrıca diyaframın saklanma şekli oldukça önemlidir.

   Doğum Kontrol Diyafram Nedir
   Doğum kontrol diyaframı kullanmaması gereken kişiler
   • Doğum kontrol diyaframı kısa süre önce doğum yapmış kişiler kullanmamalıdır. 
   • Aıds gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Başka hastalıklara  yakalanma riskini artırdığı görülmüştür.
   • Kürtaj gibi önemli bir olay yaşayan bayanların bu aleti kullanması tavsiye edilmez.
   • Doğum kontrol diyaframın yanlış yerleştirilmesi yada bu bölgeye uygun büyüklükte bir diyafram tercih edilmemişse gebelik riskini tetiklediği görülmüştür. Doğru ebat tercih edilmemiş ise sızıntılara neden olabilir. Bu aleti kullanan bazı kişilerin yanlış kullanımı sonucu hamilelik problemi ile karşılaştığı görülmüştür.
   • Bu alet ile beraber kişide kilo alımı veya kilo kaybı gibi durumlar yaşanıyorsa bu aletin kullanılması sakıncalıdır. 
   • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bu aletin kullanılması başka rahatsızlıklar oluşturur. Mantar gibi problemlere neden olabilirken; daha önce bu hastalığı yaşayan kişilerin bu aleti kullanması sakıncalı olur.
   • Doğum kontrol diyaframı otuz yaşın altındaki bayanların kullanmaması tavsiye edilir. Bu kişilerin gebe kalma riski daha fazla olduğu için başka korunma yöntemi ile korunması tavsiye edilir.
   • Vajina bölgesinde basınç bu korunma yönteminin kullanılması tehlikeli olur. Çünkü vajina bölgesinde tahribata sebep olabilir.
   ]]>
   Diyafram Rahatsızlıkları https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-rahatsizliklari.html Sun, 09 Dec 2018 11:34:37 +0000 Diyafram rahatsızlıkları konusuna geçmeden önce kısaca diyaframı tanımak gerekir. Diyafram vücudun karındaki boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran, kastan inşa edilmiş bir organdır. Öbür bir ismi de karın Diyafram rahatsızlıkları konusuna geçmeden önce kısaca diyaframı tanımak gerekir. Diyafram vücudun karındaki boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran, kastan inşa edilmiş bir organdır. Öbür bir ismi de karın kasıdır. Soluk alma sırasında; diyafram kasılarak düzleşir, kaburga adaleleri kasılır, göğüs boşluğu genişler ve akciğerdeki gökyüzü basıncı düşer. Soluk vermek sırasında; diyafram gevşeyerek kubbeleşir, kaburga adaleleri gevşer, göğüs boşluğu daralır ve akciğerdeki basınç artar. Bu pozisyonda solunuma destek eden en ciddi adale unvanını kazanır. Kas-kiriş karışımı bir uzuv durumda olan diyafram, göğüs kafesine bağlıdır. 

   Solunumda vazife alır ve çalışması beynin 2 diyafram siniri vasıtasıyla yönlendirilir. Diyafram göğüs ve karındaki boşlukları aralarında tümüyle kapalı bir bölme oluşturmaz. Kan damarları, sinirler ve yeme borusunun geçtiği çeşitli geçitleri içermektedir. Yeme borusunun geçtiği geçit rahatlıkla yırtılabilir. Bunun neticesi, karında yer alan organlardan biri veya organın bir bölümü göğüs boşluğuna kayabilir. Diyafram kası, göğüs boşluğu ile karındaki boşluğunu ayıran yaşamsal ehemmiyete sahip bir kastır. Solunum işinin tahmini % 80'ini olanağı sağlar. Mimari ve fonksiyonu öbür kaslardan farklıdır. Kubbe şeklindedir. Kasılınca büzüşüp düzleşir ve göğüs kafesi genişler. Böylelikle akciğerlere hava girer. Soluk vermek ise pasiftir. Başka Bir Deyişle kasılma durunca diyafram kubbe haline döner ve soluk bir daha dışarı çıkar. 

   Diyaframın hastalıkları yapısal ve işlevsel olarak 2 türlüdür. 

   Yapısal bozuklukları: Yırtıklar, fıtıklar, tümörler olarak sıralanır.

   İşlevsel bozuklukları: Diyafram siniri felci, ALS nedeni belirsiz, felçlerle giden bir tür ilerleyici sinirsel rahatsızlıktır.

   Diyafram travmaları ve yırtıkları: Göğüs ve üst karındaki bölgesi künt travmalarının % 1-3 ünde diyafram yaralanması görülür. Birdenbire yavaşlama, sıkışma benzeri vaziyetlerde ekstra görülmektedir. Bu yaralanmanın bir özelliği, önemli bölümünün erken filmlerde çıkmaması ve gözden kaçmasıdır. Kesici-delici maddeler ile yaralanmalarda ise, meme başı hizasıyla üst karındaki kısmında giriş deliği varsa diyafram yaralanmasından şüphelenmelidir. 

   Karın içi basıncı olumlu, göğüs içi basıncı olumsuz olduğundan karındaki uzuvları buldukları yırtıktan yukarıya çıkış eğilimindedir. Travma anında veya izleyen zamanda soluk darlığı, barsak tıkanıklığı semptomları varsa diyafram yaralanmasından şüphelenilmelidir. Tanıda akciğer filmi şüphelendirir, tomografi veya ilaçlı filmlerle destilave edilir. Operasyonla karındaki uzuvları mahaline itilip yırtılan yer onarılmalıdır. 

   Diyafram fıtıkları: Anında hepsi doğumsal olarak görülür (Bochdalek fıtığı). %80'i soldadır. Doğum Esnasında anında fark edilir ve kısa zamanda operasyon edilmelidir. Ön tarafta durumda olan (Morgagni) fıtıkları ise ileri yaşlara civarı belirti vermeyebilir. Operasyonla tamir edilir. 

   Diyafram tümörleri: Epeyce nadirdir ve genellikle tesadüfen meydana konur. Tek rehabilitasyonu operasyonla çıkarılması ve meydana gelen açıklığın yamayla kapatılmasıdır. 

   Diyafram Rahatsızlıkları
   Diyafram siniri (frenik sinirsel) felci: En yaygın neden, kalp by-pass ameliyatlarında sinirin etkilenmesine ilişkili sol diyafram felcidir. Her Geçen Gün düzelebilir; düzelmez ve solunumu etkilerse diyafram küçültme (plikasyon) operasyonu yapılır. 

   ALS hastalığı: Davranış sinirlerinin ilerleyici nedeni meçhul bir hastalığıdır. Ayaktan başlayıp gittikçe yukarıya çıkar ve diyafram sinirine ulaşınca solunum durup ölüme neden olur. Harabiyet ilerlemeden diyafram pili yerleştirerek solunum yetmezliğine girm]]> Diyafram Geliştirme https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-gelistirme.html Sun, 09 Dec 2018 18:49:25 +0000 Diyafram geliştirme etkili bir biçimde ve gerçek bir solukla ile konuşabilmek amaçlı kaslarımızı kullanılmaması gerekmektedir. Kullanabileceğimiz en ciddi adale de diyafram kasıdır. Düzgün ve gösterişli konuşma yakını Diyafram geliştirme etkili bir biçimde ve gerçek bir solukla ile konuşabilmek amaçlı kaslarımızı kullanılmaması gerekmektedir. Kullanabileceğimiz en ciddi adale de diyafram kasıdır. Düzgün ve gösterişli konuşma yakınında spor faaliyetleri amaçlı da doğru soluk almamız gereklidir ki bu da fakat diyafram soluğu ile olabilir. Diyafram nefesini gerçek bir pozisyonda kullanıp kullanmadığınız denetim etmek amaçlı birtakım yollar var. Bunların en basiti elinizin birisini göğsünüze, diğerini de karnınıza koymanız. Dolu bir soluk aldığınızda göğsünüzdeki eliniz fazladan fazla davranış ediyorsa o vakit hatalı soluk alıyorsunuz demektir. 

   Karnınızdaki eliniz fazladan çok davranış ediyorsa gerçek diyafram soluğu almışsınızdır. Soluk alma süreklidir, baş ya da sonu yoktur, ama doğrusu, bir nefesin içe çekerek başladığı, dışa vererek bittiği benzeri bir düşüncemiz de bulunur. Bu yaklaşımı tersine çevirmeye çalışalım. 5 dakikalık soluk alma gözleminin nihayetinde bunu deneyin. Yeniden, dikkatinizi onu etkilemeye çalışmadan soluk almaya yoğunlaştırın, ama soluğu dışa vermeyi her yepyeni nefesin başlangıcı olarak deneyin. Bunu yalnızca bir dakikalığına yapın. Bu pozisyonda tersine çevrilmiş soluk almanın ne civarı çeşitli meydana geldiğini göreceksiniz. Soluk almaya dışa vererek başladığınız vakit, kendinizi nefesinize çok fazla daha yakın hissedip, pasif şekilde izlemektense etkin şekilde onla beraber iç içe meydana geldiğini düşünebileceksiniz. Bu yön değişikliğini gerçekleştirmenin ciddi bir ruhsal sebebi var. Her biri gerçek soluk alarak konuşmayı, sesinin tonunu gerçek ayarlamayı arzu eder. Bu talebi diyafram kaslarını çalıştırarak gerçekleştirmemiz olası. Diyafram göğüs ve karındaki boşluğunu birbirinden ayıran fibröz bir adale dokusu tabakasıdır. Diyafram nefesini kullanmak fazla kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ve müzmin kaygı benzeri birçok fazla fizyolojik ve zihinsel rahatsızlığa faydalıdır. Oyuncular, müzisyenler, spikerler üstelik sporcular bu kaslarını geliştirmek amaçlı fazla diyafram geliştirme egzersizleri yaparlar. Esasında bütün vatandaşlar bebekken bu kaslarını kullanır, kalınlaştıkça kullanmayı unutur. Bu özelliğimizi birkaç alıştırma yardımıyla bir daha kazanabiliriz. 

   Diyafram Geliştirme
   Peki ne türlü yapabiliriz bu egzersizleri 
   • İlk olarak burundan soluk alarak karnınızı şişirmeye çalışın. Göğüsten soluk almamaya çalışın. Bunu yerde sırtüstü uzanarak yapabilirsiniz. 
   • Daha sonra yere uzanın karnınızın üzerlerine kalın bir kitap koyun. Burnunuzdan soluk alarak karnınızı şişirin ve kitabın ileri gerçek gitmesini sağlayın soluğu verirken oral verin. Bu pozisyonda diyafram kaslarını çalıştırmayı öğrenebilirsiniz. 
   • Bu benzeri çok fazla alıştırma var. Mesela; 1-4-2 kaidesi 2 saniye soluk alın 8 saniye nefesinizi tutup 4 saniyede verin bunu uzanarak ya da ayakta yüksek bir pozisyonda durarak da yapabilirsiniz. Ayakta yaptığınız alıştırmalarda bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyarak inşa etmeye çalışın. Bu Şekilde karnınızdaki hareketi hissedebilirsiniz. 
   • Bir farklı alıştırma olarak nefesinizi alın"s"sesini vererek soluk verin. Bu işlemi"f"harfi ile de yapabilirsiniz. 
   • Burundan derin bir soluk alın"ha, ha, ha, ha, ha"hecelerini tespit edecek bir tempo şeklinde alçak tondan fazla bir tona gerçek sesleri çıkartmaya çalışın. Kahkaha atar benzeri. 
   • Köpek soluğu dediğimiz alıştırmayı da yapabilirsiniz. Dilinizi dışarı çıkartmadan ağzınız açık bir pozisyonda oral çabuk hızlı kesik kesik soluk alıp verin. 
   • Bu alıştırmalar diyafram kaslarınızı çalıştırır. Egzersizleri duvara sırtınızı dayayıp dizlerinizi hafif kırarak da yapabilirsiniz. Egzersizler sonrasında karnınızda hafif gerginleşmeden kaynaklı bir ağrı oluşabilir ki bu diyafram kaslarınızın çalıştığını gösterir. Mideniz doluyken bu egzersizleri yerine getirmek kolay değil olacaktır. Bu nedenle öneri edilmez. Egzersizl]]> Solunum Sistemi Diyafram https://www.diyafram.gen.tr/solunum-sistemi-diyafram.html Mon, 10 Dec 2018 01:46:23 +0000 Solunum Sistemi Diyafram, Solunum hücrelerde bulunan besinlerin enerji tarafından yakılarak oksijenle birleşmesine kan hücrelerine besin ve oksijen taşınmasına solunum denir. Solunum vücuttaki bulunan bazı organlar tarafında Solunum Sistemi Diyafram, Solunum hücrelerde bulunan besinlerin enerji tarafından yakılarak oksijenle birleşmesine kan hücrelerine besin ve oksijen taşınmasına solunum denir. Solunum vücuttaki bulunan bazı organlar tarafında gerçekleşir. Bu organlar soluk borusu, akciğer, burun, gırtlak ve deridir. İnsan ensesinde bulunan omurilik soğanı solunum merkezi olarak bilinir.

    Solunum akciğer tarafında oluşur akciğere oksijenin gitmesini diyafram kasları tarafından sağlanır. Akciğer solunum sisteminin en temel organıdır açık pembe renginde ve üzeri zarla kaplıdır. Akciğer soluk alıp vererek temiz havayı vücuda alınmasını ve kirli havanın vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Diyafram soluk alıp verme esnasında akciğere yardımcı olan bir kastır. Diyafram kası göğüs boşluğunun alt kısmında bulunan yassı bir kastır. Her solunum yapılışında vücuttaki dokulara oksijen taşınır alınan oksijen kan dolaşımı ile dokulara taşınır ve dokular oksijenle beslendiği için düzenli soluma sonucu bazı hastalıklardan korunmuş olunur.

    Diyafram kası çizgili kaslardan biridir, Bu kas solunum yapıldığı zaman aşağı yukarı inip çıkarak göğüs boşluğunun hareketini hacmini değiştirir, bu sebepten dolayı akciğere hava girişi yapılır. Diyafram kası yassı bir kas olmakla beraber göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında bulunur diyaframın diğer bir adı karın kası dır.

    Diyafram kası düzenli doğru bir nefes almamızı ve rahat konuşabilmemize sağlayan en önemli kaslardan biridir. Diyafram kaslarını düzenli biçimde çalıştırarak doğru nefes almayı ve ses tonu ayarlanır. Diyaframda nefesi düzgün kullanarak yüksek tansiyon, kalp krizini, zihinsel ve fiziksel bir çok rahatsızlığı önlenmiş olunur. Diyaframı düzenli çalıştırmak için bazı egzersizler yapmakta fayda vardır.

    Solunum Sistemi Diyafram

    Her nefes alıp verdiğimizde diyafram ile göğüs kafesi de hareket eder. Diyafram nefes alındığı zaman kasılma yapar kasılır ve düzleşme olur. Nefes verildiğinde ise gevşer ve bir araya toplanarak kubbe şeklini alır bu durumda göğüs kafesinin içindeki iç hacim azalır basınç artar karbondioksit dışarıya soluyarak verilir. Solunum esnasında diyafram kası ile beraber omurga kasları ve boyun kaslarda kullanılır. Bu üçlü kas birlikte düzenli nefes alıp vermeye yarar ve akciğere 2500-300cc kadar hava dolar. Bu hava miktarı akciğere dolacak en yüksek havadır.

    Soluk alış esnasında diyafram kasları kasılır göğüs boşluğu genişler ve akciğerdeki hava basıncı düşerek alınan oksijen alveollere kadar dağılır. Soluk verilirken ise kaburgaların arasındaki kaslar gevşer diyafram gevşer göğüs boşluğu daralır ve akciğer daralarak alveoller deki karbondioksit dışarıya atılır.


    ]]>
    Diyafram Hernisi Ameliyatı https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-hernisi-ameliyati.html Mon, 10 Dec 2018 15:40:54 +0000 Diyafram Hernisi Ameliyatı, Diyafram göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran adaledir. Bu adalede felç, fıtıklaşma, travmaya bağlı yırtılma, yükselme ve ur ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilme Diyafram Hernisi Ameliyatı, Diyafram göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran adaledir. Bu adalede felç, fıtıklaşma, travmaya bağlı yırtılma, yükselme ve ur ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmelidir. Örnek sol tarafa doğru mide ve bağırsaklar göğüs boşluğuna doğru baskısı fıtık belirtileridir, bu durumda hastada nefes darlığının yanı sıra mide bağırsak sistemine ait bulantı, karın ağrısı, kusma, gibi yakınmalar ortaya çıkar. Bu tür fıtıklar cerrahi olarak düzeltilmez ise barsak ve mide de kangren oluşmasına sebep olur.

   Ameliyat ve Yöntemleri; Diyafram hastalıklarında ilaç tedavileri genellikle yeterli olmadığı için hastalığın ortadan kaldırılması için cerrahi operasyon gerekli görülebilmektedir. Diyaframa göğüs veya karın boşluğu açılarak ulaşılabilir. Hangi yol ile girişimi yapmak gerektiğine hastalığın durumu, sol ve sağ tarafta oluşu, hastalığın başlangıcından itibaren geçen süre gibi faktörler değerlendirilerek karar verilir. Ayrıca günümüzde tıp teknolojisinin gelişimi ile birçok diyafram operasyonu endoskopi yöntemlerle de gerçekleştirebilmektedir.

   Diyafram Hernisi Ameliyat Tekniği; Hasta ameliyat masasına standart arka dış yan göğüs açımı yapılacak yana düşen pozisyonda, baş kısmı 45 derece yukarı olacak şekilde yatırılır. Böylece batın organları aşağı alınmış ve ameliyat sırasında diyafram a daha az bası yapılmış olur. Ameliyat tarafındaki kolun iç içte olan kamera hareketlerine engel olmamasına dikkat edilir. Mideye baskı yapan gücün ortadan kaldırılması için burundan mideye kadar olan bölüme sonda takılır. Bu özellikle önemlidir. Operasyonu yapacak cerrahın duruşu solda ise sol tarafta önünde sağda ise arkasın durur. Bir asistan endokamerayı kumanda eder. Ön koltuk altı çizgisi hizasında 3-4. kaburgalar arasındaki aralıkta endokamera için 10 mm'lik bir port deliği açılır. Bur da düz optik kullanmak yeterlidir. O taraf akciğer söndürüldükten sonra ekrandan diyaframın göğüs kafesi duvarına yapıştığı yer saptanır. Diyaframın göğüs duvarına yapıştığı yerden 1-2 kot yukarı orta koltuk altı çizgisiyle kesiştiği yerden 3-4 cm'lik faydalı olacak göğüs açımı (genellikle 7-8. kaburga arası) yapılır. Bu yer gerekirse bir Şırınga ucu göğüs duvarına batırılıp ekrandan bakılarak belirlenir. Bunu yaparak hem diyaframı gergin hale getirip sabitlenecek seviye belirlenir, hem de cerrahi aletlerle çalışabilmek için uygun alan sağlanmış olur. Kaburgalar arası göğüs açımı kaslar mini ayıraç konularak açılır, böylece hem aletler rahatlıkla kullanılabilir ve hem de dikiş düğümler kolayca atılabilir. Burada şöyle bir soru akla gelebilir. Çok küçük de olsa kaburgalar arası göğüs açımı yapıldığında, çocuk yaşta veya başka bir küçük ayıraç kasları aralamak için kaburga aralığına yerleştirildiğine göre, bu yöntem endokamera yardımıyla toraskopik (kapalı) cerrahi olarak nitelenebilir. Aslında bu yönteme video torakoskopi yardımlı toraktomi veya minimal cerrahi girişle diyafram kıvrımları yöntemi demek daha doğru olur.

   Diyafram Hernisi Ameliyatı
   Sonuç; Hastada bağırsak işlevini yerine getirmeye başlamışsa ilk gün nazogastik sonda çıkarılır. Hasta aynı ya da ertesi gün taburcu edebilir. Hastaya 2-3 gün yumuşak diyet ve bağırsak kendiliğinden hareket etmesi için 1-2 hafta uygun preparat verilebilir.
   ]]>
   Diyafram Kanseri https://www.diyafram.gen.tr/diyafram-kanseri.html Tue, 11 Dec 2018 04:29:02 +0000 Diyafram Kanseri, Çağın rahatsızlıklarından biri olan diyafram kanseri oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türüdür. Diyafram vücut anatomisinde göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran yegane bir organdır. Hal Diyafram Kanseri, Çağın rahatsızlıklarından biri olan diyafram kanseri oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türüdür. Diyafram vücut anatomisinde göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran yegane bir organdır. Halk dilinde karın kası olarak ifade edilen diyafram nefse alışverişi sırasında diyafram kasılmasıyla birlikte kaburga kasları kasılır ve göğüs boşluğu genişler böylelikle akciğerler üzerindeki hava basıncında düşüş gerçekleşir. Nefes verirken vücut anatomik olarak gevşeyerek kubbesel bir hal alır. Böylelikle kaburga kasları gevşer ve göğüs boşluğunda daralma gözlemlenerek akciğer üzerindeki hava basıncı artır. Bu özelliği bakımından solunuma en önemli destek sağlayan kas unvanını kazanan bir organımızdır. 

   Diyafram KanseriDiyafram Kanseri ve İnsan Anatomisi
   Diyafram insan anatomisinde göğüs kafesine bağlı bulunmaktadır. Solunum gerçekleşirken görev alan bu organ çalışması sırasında beynin iki siniri aracılığı ile diyaframı yönlendirir. Diyafram yapı itibariyle tümüyle kapalı bir yapıyı oluşturmaz. Bu hususla sinirler ve kan damarları yemek borusunun geçtiği bölgede geçitler içermektedir. Yemek tüketilirken katı cisimler kolaylıkla bu yapıyı yırtabilir. Bunun sonucunda karında bulunan organların bir veya birkaça göğüs boşluğuna göre kayma ihtimali bulunmaktadır. Yukarıda belirtiği üzere diyaframın yapısı uzun uzadıya açıklanmış durumdadır. Ancak bir kısım rahatsızlık durumlarında diyafram kanserine maruz kalan kimse ciddi anlamda sağlık problemleri yaşamaktadır. 

   Diyafram Kanserinin Başlıca Nedenleri
   Diyafram kanserinin oluşmasında iki tür etken bulunmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri yapısal bozukluklardır. Yapısal bozukluklar olarak fıtıklar, yırtıklar, tümörler, işlevsel bozukluk nedenleriyle diyafram sinir felci ve hıçkırık olarak nitelendirilmektedir. Bir diğer durum ise diyafram travmaları ve yırtıklardan kaynaklanmaktadır. Bu yırtık durumunda çarpma, aniden durma ve sıkışma oluşarak diyafram zarar görür. Böylesi durumlarda diyafram zarar görerek kanama durumu söz konusu olur. Kanamalardan kaynaklı olarak Akciğerin kan toplama durumu söz konusu olur. Bu kanamalar ve yırtıklardan dolayı bölgesel olarak bakteriler oluşur. 

   Bu yırtıkların dışında sigara gibi ürünlerin tüketilmesi ile bölgesel tümörler diyafram kanserini tetikler. Böylelikle hasta Akciğerlerinden rahat nefes alış verişini sağlayamaz, diyafram kanseri olan kişilerde ciddi anlamda öksürmeler görülür. Görülen bu öksürmeler şiddetli ve ağrı içermekle birlikte bunun yanında kanamalı tükürük bağlam oluşturur. Böylesi bir durumla karşılaşan hasta diyafram kanserine yakalanma olasılığı yüksektir. Bu rahatsızlığa kalan kişi zamanla Akciğerlerin sürekli nefes almasında kaynaklı olarak tümör, bakteri ve kanserli virüsler zamanla Akciğere yayılarak hastanın halsiz kalmasına neden olur. Diyaframdaki kanserli hücrelere müdahale edilmediği taktirde zamanla Akciğerlere yayılan kanser zamanla bütün vücuda yayılma ihtimaline binaen bu rahatsızlığı yaşayan kişiler acilen tedavi olmalıdır. 

   Diyafram Kanseri Tedavi Yöntemleri
   Bu hastalık oldukça tehlikeli bir rahatsızlık durumudur. Bu rahatsızlığın ilerlemesi halinde tüm vücudun iflas etmesi durumu söz konusu olması nedeniyle. Böyle bir rahatsızlığı bulunan kişi uygulanacak kemoterapi ve ilaç tedavilerine harfiyen uymalıdır. Sık sık uzman hekim kontrolüne gitmeli ve uygulanacak tedavi yöntemlerine riayet etmelidir. Hakeza uygulanacak serum tedavileri ve vücut için gerekli serim tedavileri yapıldığı takdirde bu rahatsızlığın ilerlemesi durdurulmakta hatta hassa dikkat ettiği takdirde bu rahatsızlıktan tamamıyla kurtulmaktadır. Ancak her hangi beklenmeyen ani bir rahatsızlık durumunda uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır. 
   ]]>