Diyafram Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Diyafram Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram şişmesi, uzun süre koşulduğunda görülen ve halk arasında "dalak şişmesi" olarak bilinen, aslında diyaframdan kaynaklanan ağrılardır. Bu durum özellikle sporcuların canını yakar ve performanslarını olumsuz etkiler. Diyafram şişmesi, büyük çoğunlukla yarışçılarda görülür. Bunun nedeni, kazanma hırsıyla vücuda kısa sürede aşırı efor yüklenmesidir. Bu durumu yaşayan yarışçı büyük ihtimalle yarışı yarıda bırakmak zorunda kalır. Zaten o şekilde devam etmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Uzmanlara göre, diyafram şişmesini önlemenin bazı yolları vardır.

Diyafram Şişmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıdır?

  • Yarış öncesinde yağlı ve ağır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tip yiyeceklerin sindirimi diğer gıdalara göre daha geç olduğu için, yarıştan birkaç saat önce tüketmek mide krampları ve diyafram şişmesi gibi ciddi sonuçlar yaratabilir.
  • Koşuya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Vücut soğuk iken koşuya başlamak çok hızlı ve düzensiz nefes almanıza sebep olacaktır. Bu da diyafram şişmesinin en büyük nedenlerinden biridir.
  • Uzun mesafeli yarışlarda, koşuya başladığınızda önce hızlı adımlarla yürüyün ve hızınızı yavaş yavaş artırın.
  • Nefes alışverişinizi düzenleyin. Yüzücüler gibi, vücudunuzun ritmi ile paralel nefes alıp vermeye özen gösterin. Mesela, her 3 adımda veya 4 adımda nefes alacağım diye kendinize bir çizelge hazırlayın ve buna uyun. Bu da hızınız arttıkça nefes alma hızınızı da artıracaktır. Dolayısıyla diyafram şişmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Koşu Sırasında Dalak Şişmesi Meydana Gelirse Ne Yapılmalıdır?

Yarış sırasında sancı yaşarsanız, öncelikle temponuzu yavaşlatın. Daha sonra ağrının olduğu tarafın tersinde olan ayak yere değerken nefes verin. Nefes verirken diyaframdaki kasları kullanıyoruz. Bu sayede darbenin geldiği tarafı değiştirmiş oluyoruz. Bu da birkaç dakika sonra ağrının geçmesini sağlayacaktır. Örneğin, sol tarafınızda ağrı hissederseniz, yavaşlayın ve sağ ayağınız yere vururken nefes verin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Alıştırmaları

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Gebelikten Korunma Belirtileri ve Tedavisi

Diyaframdan Konuşma

Diyaframdan Konuşma

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Rahatsızlıkları Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Rahatsızlıkları Nedenleri ve Tedavisi

Diyafram Ayarı

Diyafram Ayarı