Diyafram Korunma Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Diyafram Korunma Yöntemleri

Diyafram korunma, Diyafram korunmanın görevi spermin rahme girmesini engelleyen doğum kontrol işlevini sağlayan alettir. Esnek olup, küçük kauçuk silikondan yapılmış bir alettir. Cinsel ilişki öncesi diyafram vajina içine yerleştirilirken; gebelikten korunmakta etkili bir yöntem olarak kullanılır. Doğumdan 6 hafta sonra kullanılmaya başlayabilir. Cinsel ilişkiden 6 saat önce yerleştirilir ve yaklaşık olarak bir gün boyunca rahim bölgesinde kalabilir. Bu alet herkes için uygun olmayabilir. Çünkü diyaframın bazı yan etkileri olabilir.

Diyafram korunmanın yan etkileri nelerdir?
 • Diyaframın korunmayı silikon ya da spermist alerjisi olan kişilerin kullanmaması daha sağlıklı olur.
 • Ayrıca aleti daha önce AIDS virüsü kapanların kullanılmaması gerekir.
 • Otuzlu yaşların altındaki genç bayanların gebelik riski daha yüksek olduğu için bu aleti kullanmamaları tavsiye edilir. Bu kişilerin başka bir doğum kontrol yöntemi ile korunmaları daha sağlıklı olur.
 • Diyafram korunmada vajina bölgesinde uyum ve yerleştirme sorunu meydana gelebilir. Ayrıca kişide vajinal bölgede enfeksiyon öyküsü var ise ya da devam ediyorsa bu aletin kullanılması sakıncalıdır. İdrar yolları enfeksiyonları ve mantar gibi rahatsızlıklar esnasında diyafram korunmanın kullanılması sakıncalıdır.
 • Yeni doğum yapmış kişiler de ya da daha önceden kürtaj olan kişilerde diyafram korunma aletinin kullanılması sakınca teşkil eder.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı güvenilir bir koruma aleti değildir. Bu aleti kullanılan bayanlarda yaklaşık olarak 100 kişiden birinde gebelik durumu ortaya çıktığı görülmüştür.
 • Diyaframın doğru kullanımı oldukça önemlidir, aksi taktir gebelik teşkil edebilir. Diyafram kullanılırken yanlış yerleştirme meydana gelmesi ile diyafram korunmadan sızıntılar oluşabilir.
 • Diyafram korumanın spermisit vajinadaki hücrelerinin zarar görmesine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca bu alet ile cinsel yolla bulaşan hastalıklarda yakalanma riskini de artışlar görülmüştür.
 • Diyafram korunmanın vajina bölgesinde tahribata neden olduğu ve idrar yolunda vajinal enfeksiyon oluşmasına neden olduğu belirtilmiştir.
Diyafram korunmanın olumsuz belirtileri nelerdir?

Diyafram korunma ile koruma olduğu zaman yürüme esnasında diyafram da çıkmalar meydana geliyor ise sağlık kuruluşları ile irtibata geçilmelidir. Bu alet öksürme ve hapşırma esnasında yerinden oynuyor ise kullanılması sakıncalıdır. Adet dönemlerinde diyafram korunmaya kan bulaşması halinde tekrar kullanılmaması gerekir. Ani yüksek ateş, ishal kusma, bayılma, baş dönmesi, güneş yanığına benzer döküntü gibi semptomlar kişide meydana gelmiş ise diyafram sebebiyle meydana gelebileceği düşüncesi ile vakit kaybedilmeden doktorla irtibata geçilmesi faydalıdır. Böyle durumlarda diyafram korunmanın kullanılmaması sağlık için daha önemlidir.

Diyafram korunma nasıl kullanılır?

Diyafram korunma spermisit olarak uygulanırken; sadece su bazlı kayganlaştırıcılar ile vajina bölgesine yerleştirilmelidir. Yerleştirilirken ayakta ya da çömelerek sırt üstü yatma pozisyonunda, yani kişinin uygun olduğu pozisyonda kullanılması tavsiye edilir. Bu işlem esnasında bacakların iki tarafa ayrılarak diyaframın doğru şekilde tutulması ve vajina içine doğru yavaş bir şekilde kaydırılması gerekir. Yukarı itmek için işaret parmağını kullanarak daha üst seviyeye iletilmesi sağlanır. İlişkiye girmeden önce diyafram kullanan bayanların diyaframın pozisyonunu parmağı ile kontrol etmesi sağlıklı olur. Diyaframın doğru bir şekilde yerleştirilmesi ilişkiye girilmesi sonrasında gebelik riskini azaltır. Kullanan bayanların ilişki sonrasında bu aleti çıkarmak isterler ise en az 6 saat beklemeleri tavsiye edilir. İlişki sonrasında çıkarmak istenilirse takma pozisyonu alınarak; rahat bir durumdayken diyaframın vajina bölgesinden parmak yardımıyla çıkartılması sağlanır. Vajina bölgesinden çıkartıldıktan sonra alet sabunlu sıcak su ile yıkanarak kuruması için bırakılır. Ayrıca diyaframın saklanma şekli oldukça önemlidir. Hijyenik ortamda saklanarak; kendi kabında muhafaza edilmesi en doğrusu olacaktır.

Diyafram korunmayı kullanmaması gereken kişiler
 • Diyafram korumayı kullanmaması gereken kişilerin arasında öncelikli olarak kısa süre önce doğum yapmış kişiler gelmektedir.
 • Ayrıca kısa süre önce kürtaj gibi önemli bir olay yaşayan bayanların bu aleti kullanması sakıncalı olur.
 • Diyafram kullandıktan belli bir süre sonra kilo alımı veya kilo kaybı gibi olgular yaşanıyor ise bu aletin kullanılması sakıncalıdır.
 • Ayrıca sürekli tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bu aletin kullanılması sakınca teşkil eder.
 • Cinsel ilişki esnasında vajina bölgesinde ağrı ya da basınç hissediliyor ise diyafram korumanın kullanılması sakıncalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri

Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri

Diyafram Hastalıkları ve Korunma Yolları

Diyafram Hastalıkları ve Korunma Yolları

Diyaframdan Konuşma

Diyaframdan Konuşma