Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri
15 Mayıs 2024

Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri

Diyafram Çalışması, Diyafram çalışmalarıyla nefesinizi kontrol altına alabileceğinizi biliyor muydunuz? Kadim çağlardan beri insanın duygu, zihinsel, fizik ve vücuttaki sıkışıklık ve blokajların açtığı sıkıntıların gidilmesi için yoga, meditasyon ve manyetik şifa benzeri çalışmalar yapılmıştır. Yalnız bu çalışmaların en önemli temel tekniği, diyafram nefes çalışmaları olmuştur.

Diyaframda doğru nefes almak, bedenimizin sağlıklı olması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması; toksinlerin bedenden atılması açısından çok önemlidir. Yeterli oksijen iç organlarımız, hormon salgılayan bezlerimiz, sinir sistemimizin ve beynimizin çalışması için gereklidir. Beynimizin diğer organlardan daha çok oksijene ihtiyacı vardır. Yeteri kadar oksijen alınmadığında, depresyon, işitme, görme bozuklukları ve zihinde bulanıklık, görülüyor. Yaşlanmanın en belirgin sebebi de hücrelerin yetersiz oksijen almasıdır. Düzgün ve yeterli nefes almayanlar kendilerini sürekli yorgun ve sinirli hissediyorlar. Uyku düzeninde sıkıntı yaşıyorlar. Genç kalmanın en önemli şartlarından bir tanesi, temiz kan dolaşımıdır. Diyaframda doğru nefes almak yaşama süremizi uzatacağı gibi, son derce sağlıklı bir ciltte sahip oluyor. Diyafram çalışmalarıyla doğru nefes alanlar karbondioksitli yerlerde ya da stres ve heyecan sırasında dengesiz tepkiler verebiliyorlar. Çünkü kırmızı kan hücreleri oksijeni organlarımıza daha yüksek oranda taşıyor.

Çoğumuz çoğunlukla ağzımızdan nefes alıp veriyoruz. Bu bize anatomik sıkıntı sağlayan son derce yanlış olan davranıştır. Aslında doğrusu bunun tam tersidir. Diyafram çalışmalarıyla kendini kasmadan rahat durarak, karnımızı dışarı doğru genişleterek, göğsümüzü de full nefesle doldurarak tam nefes tekniğini uygulamalıyız. Yani diyaframımızı kullanarak nefes almalıyız. Yaşam buyunca bu yanlış, diyaframımızn güçsüzleştirerek potansiyelinin azalmasına neden olacaktır. Ortalama bir yetişkin dakikada 14 defa nefes alıp veriyorsa. Bu da 24 saate 20160 kez nefes alıp verdiğimiz anlamına geliyordur. Yani bir günde 20 000 defa yaptığımız hatanın bizde ne zararlara yol açtığını anlamamak mümkün değil.

Diyafram çalışmasında dikkat edilmesi gereken altın kurallar
 • Nefes aldığınızda derin, çabuk, sık, düzenli, gürültüsüz alıp vermeyi öğrenmelisiniz.
 • Nefesinizi burnunuzdan alacaksınız, ağzınızdan vereceksiniz.
 • Nefesinizi alma, tutma ve verme zamanlamanız 1 4 2 formülüne uygun olmalıdır.
 • Diyaframdan nefesinizi 2 saniyede almışsanız 8 saniye tutacak ve 4 saniyede vereceksiniz
 • Nefes aldığınızda akciğerlerinizi zorlayınız. Nefesinizi uzun zaman alıp tutmayı öğrenebilirsiniz.
 • Bir anda çok aldığınız oksijen baş dönmesine sebep olabilir.
 • Amacımız ciğerlerinizi büyütmektir. Fakat ciğerleriniz hemen büyümez. İstediğiniz diyafram nefesi kısa zamanda oluşturulmaz. Diyaframınızı çalıştırdıkça geliştiğini göreceksiniz.
 • Eğer gırtlağı çok sıkarak, havayı tutmaya kalkarsanız, gırtlak yorulabilir. Sesiniz tonu bozulmaya başlar.
 • Konuştuğunuzda aldığınız hava birden boşalıp bitmemelidir. Aynı havayı en uzun zaman kullanmayı biliniz. Ama bu sırada kasılmamalıyız ve gırtlağın kapanmasına neden olmamalıyız. Yoksa hırıltıdan başka bir ses çıkaramayız.
Doğru diyafram çalışma egzersizleri
 • Şimdi, herhangi bir kürsünün ucuna kadar gelerek yarım oturun. Bacaklarınızı birbirinden ayırarak açınız.
 • Bacaklarınızın arasına doğru bedeninizle eğilin.
 • Bu şekilde nefes almaya çalışın. Nefes aldığınızda, göğsünüzün genişlemediğini, sadece karın bölgesi, böbreğin üst bölgelerinden genişlediğini göreceksiniz.
 • Düzelin ve nefes alın. Bu sefer alt bölgenin genişlemediğini sadece göğüs kafesinin genişlediğini göreceksiniz.
 • Tekrar eğilin ve nefes alın. Aldığınız nefesin düzelince de alınması gereken nefes olduğunu unutmayarak, nefes alışverişlerinizi takip edin ve düzeldiğinizde hatırlamak üzere kendinizi ayarlayın.
 • Doğrulun ve biraz evvel eğik olmanızın size kazandırdığı orijinal nefes alışı yenileyin. Eğik pozisyonda aldığınız gibi göğsünüzün genişlemediği ve yukarı hareketlenmediği, bunun yanı sıra göbek deliğinizin alt kısmında, böbreklerinizin ve basenlerinizin biraz üst kısmında geçen hayali çemberi genişleterek nefes alın.
 • Yine eğilin ve nefes alın. Bu şekildeyken hissettiklerinizin ne kadarını düzelince yapabildiğinizi hatırlayın.
 • Düzelin ve eğik olduğunuzda aldığınız nefesin aynısını alıncaya kadar bu tekrarları sürdürün.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyafram Eğitimi

Diyafram Eğitimi

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri

Diyafram Çalışması Diyafram Çalışma Egzersizleri

Doğum Kontrol Diyafram Nedir?

Doğum Kontrol Diyafram Nedir?

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Diyaframdan Konuşma

Diyaframdan Konuşma

Solunum Sistemi Diyafram Görevi

Solunum Sistemi Diyafram Görevi