Diyafram Hastalıkları ve Korunma Yolları
15 Mayıs 2024

Diyafram Hastalıkları ve Korunma Yolları

Diyafram, göğüs kafesi ile karın boşluğu arasında bulunan çizgili kas yapısına diyafram denir. Nefes aldığımızda kasılır ve dikleşir. Nefes verdiğimizde ise kubbeleşir ve gevşer. Bu yapının bir diğer adı da karın kasıdır. Göğüs kafesine bağlı olan diyafram, kas-kiriş karışımı yapıdır. Solunumda görev alır. Beyinde iki sinir tarafından kontrol edilir. Diyafram, üç delikle aorta, yemek borusuna ve alt ana toplardamara açılmaktadır.

Diyafram kasılınca, göğüs bir vakum görevi görerek akciğerlere hava dolumunu sağlar. Omurgalar ve boyun kasları da bu nefes alışverişine yardımcı olurlar. Ayrıca diyafram erkeklerde kadınlara göre daha fazla görev yapmaktadır. Kadınlarda teneffüs enine doğrudur. Yani genellikle göğüs boşluğunu kullanırlar. Eğer böyle olmasaydı hamilelikte kadın nefes alıp veremezdi.

Diyafram merkezi kısım ve çevresel kas olarak ikiye ayrılır. Merkezi kısım, sedef renginde kirişsi bir tabakadır. Bu kısımda ana toplardamara geçen delik bulunur. Çevresel kas ise yemek borusuna ve aorta açılan delikler bulunur. Bu delikler içlerinden geçen damarlar vs. Diyafram ile sarılıdır. Ayrıca diyafram nefesi nasıl kullanılır sorusunu da alt başlık altında açıklayalım.

Diyafram nefesi

Aslında solunumun en ideal yolu diyafram nefesidir. Ancak birçok insan nefes alıp verirken göğüs boşluğunu kullanır. Diyafram nefesi özellikle müzik eğitiminde kullanılır. Eğer nefesinizi doğru kullanmayı öğrenirseniz daha rahat kaliteli bir yaşam elde edebilirsiniz.

Öncelikle göğüs kafesinden mi yoksa diyaframdan mı nefes aldığınızı kontrol edin. Yere ayaklarınızı kırmadan uzanarak ellerininizi yana bırakın ve gözlerinizi kapatın. Bir elinizi göğüse, diğer elinizi de göğsün altındaki diyafram bölgesine yerleştirin. Şimdi kendinizi nefesinize bırakın ve hangi elinizin kalkıp indiğine dikkat edin. Bu örnekle hangi nefes türünü kullandığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer diyafram nefesinizi kullanmak isterseniz aşağıda belirtilen egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Diyafram egzersizleri
  • Öncelikle nefesinizi tamamen boşaltın. Yavaş yavaş diyaframınızı kontrol ederek nefes alınız. Nefesi burundan alınız ve bir anda tüm nefesinizi bırakın.
  • Tekrar nefesinizi boşaltın ve karın şişliğini kontrol alarak küçük nefes alın. Aldığınız nefesi 'sssss' sesi çıkararak boşaltın.
  • Nefesi boşaltın ve kontrollü nefes alın. Alınan nefes bitene kadar köpek soluması yapın.
Bu egzersizlerden sonra karnınız ağrıyor ve küçük bir baş dönmesi yaşıyorsanız bu, doğru nefes aldığınızın göstergesidir.

Diyafram hastalıkları
  • Diyafram tramvaları ve yırtılmaları: Göğüs ve karın bölgelerinin künt travmaların yüzde 3'ünde diyafram yaralanmaları görülür. Bu yaraların erken filmlerde çıkmadığı ve genellikle gözden kaçtığı bilinmektedir.
  • Diyafram fıtıkları: Genellikle doğumsal olarak görülür. Doğumda görülür ve hemen ameliyat edilmesi gerekir.
  • Diyafram tümörleri: Nadir olarak ortaya çıkar ve tesadüfi ortaya çıkar. Tek tedavisi ameliyat ile alınmasıdır.
  • Diyafram sinir felci: Nedeni by-pass ameliyatlarında sinir etkilenmesine bağlı sol diyafram felcidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyaframdan Konuşma

Diyaframdan Konuşma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Alıştırmaları

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Diyafram Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Diyafram Ameliyatı ve Sonrası

Solunum Sistemi Diyafram Görevi

Solunum Sistemi Diyafram Görevi

Diyafram Kası Görevleri

Diyafram Kası Görevleri